Reuters: SUA pregăteşte anularea vizelor a mii de studenţi chinezi pe care îi suspectează că au legături cu armata de la Beijing

Reuters: SUA pregăteşte anularea vizelor a mii de studenţi chinezi pe care îi suspectează că au legături cu armata de la Beijing

Washingtonul se pregăteşte să anuleze vizele pentru mii de studenţi chinezi care studiază în Statele Unite, despre care administraţia Trump consideră că au legături cu armata chineză, au declarat joi două surse apropiate situaţiei, transmite Reuters, citată de G4Media.ro.

Măsura, despre care a scris prima oară publicaţia New York Times, ar putea afecta 3.000 – 5.000 de studenţi chinezi şi ar putea fi anunţată cel mai devreme în această săptămână, potrivit surselor, între care se află un oficial american şi o altă persoană care are informaţii despre discuţii.

Tensiunile dintre SUA şi China s-au amplificat în urma adoptării de către Beijing a unei noi legi privind securitatea naţională pentru Hong Kong, despre care activiştii pro-democraţie din oraş şi ţările occidentale afirmă că ar putea eroda libertăţile şi să pună în pericol rolul de centru financiar global al acestuia.

Vizele studenţilor chinezi din SUA vor fi anulate, iar aceştia vor fi expulzaţi, a spus sursa. Cei care se află în afara SUA nu vor mai fi primiţi.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Foto: pexels.com

Articolul Reuters: SUA pregăteşte anularea vizelor a mii de studenţi chinezi pe care îi suspectează că au legături cu armata de la Beijing apare prima dată în Edupedu.

Close