Repetarea anului școlar afectat de pandemie a fost introdus ca opțiune pentru elevii din Berlin

Repetarea anului școlar afectat de pandemie a fost introdus ca opțiune pentru elevii din Berlin

Anul școlar afectat de pandemie va putea fi repetat de elevii școlilor din Berlin, după ce parlamentarii au votat în unanimitate să modifice legea educației, relatează Digi24, citând The Guardian.

Părinţii elevilor care vor opta pentru varianta repetării anului școlar trebuie să facă o cerere scrisă conducerii unităţii de învăţământ şi să discute în prealabil cu un reprezentant al şcolii pentru a stabili care sunt cele mai bune opţiuni pentru copilul lor.

Legea se aplică copiilor cu vârste cuprinse între 6 și 16 ani, de la clasa I până la clasa a X-a. Într-o declarație comună recentă, mai mulți directori de școală s-au opus acestui plan, spunând că se tem de o „catastrofă organizațională”.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Repetarea anului școlar afectat de pandemie a fost introdus ca opțiune pentru elevii din Berlin apare prima dată în Edupedu.ro.

Close