Remus Pricopie este rectorul SNSPA pentru al treilea mandat: unic candidat, a câștigat alegerile cu 88% dintre voturi

Remus Pricopie este rectorul SNSPA pentru al treilea mandat: unic candidat, a câștigat alegerile cu 88% dintre voturi

Remus Pricopie a câștigat al treilea mandat de rector al Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative. Candidat unic la cea mai înaltă funcție de conducere a SNSPA, Pricopie a întrunit 88,16 % din numărul de voturi exprimate în scrutinul de miercuri, 11 decembrie. Amintim că Pricopie a putut candida la acest al treilea mandat speculând o prevedere din legea educației introdusă chiar în mandatul său de ministru al Educației.

Alegerile pentru funcția de rector al SNSPA s-au desfășurat miercuri, 11 decembrie. Prezența la vot a fost de 84,65% din numărul electorilor înscriși în liste, iar singurul candidat a fost Remus Pricopie, care a întrunit 88,16 % din numărul de voturi exprimate, anunță Școala Națională de Studii Politice și Administrative.

Rezultatele votului pentru funcția de rector al SNSPA în mandatul 2019-2023 – Remus Pricopie:
  • DA – 88,16 % din numărul de voturi exprimate
  • NU – 11,84 % din numărul de voturi exprimate

Prezența la vot a fost de 84,65% din numărul electorilor înscriși în liste.

Tot miercuri s-au desfășurat alegerile și pentru funcția de președinte al Senatului SNSPA, unde a fost ales unicul candidat Iordan Gheorghe Bărbulescu, cu 90,91% din numărul de voturi exprimate. Prezența la vot a fost de 97,14 % din numărul electorilor înscriși în liste, precizează instituția de învățământ superior.

“Având în vedere faptul că numărul minim de voturi necesare a fost întrunit, alegerile vor fi validate în şedinţa Senatului de luni, 16 decembrie 2019”, informează SNSPA.

Amintim că legea educației statuează că “O persoană nu poate ocupa funcția de rector la aceeași instituție de învățământ superior pentru mai mult de două mandate succesive, complete” (precizare introdusă în 2014 la alineatul 7 al Articolului 213 din LEN 1/2011, printr-o modificare promovată de guvernul Ponta cu Remus Pricopie și Mihnea Costoiu miniștri ai Educației și Învățământului Superior, astăzi rectori pentru al treilea mandat consecutiv chiar cu ajutorul acestui articol – n.red.).

Remus Pricopie (49 de ani) a fost ministru al Educației în guvernul Ponta, în 2012-2014, alături de Mihnea Costoiu care era ministru delegat pentru Învățământ Superior

În mandatul său și al lui Mihnea Costoiu, Guvernul Ponta a adoptat Ordonanță de urgență care a adus 97 de modificări la Legea Educației Naționale: angajarea profesorilor care trebuia să fie realizată pe școală a fost readusă la sistemul de titularizare, alegerea directorilor de școli a fost din nou centralizată, a fost introdusă posibilitatea doctoratului la frecvență redusă, a fost desființat de facto masteratul didactic și a fost introdusă posibilitatea de a fi rector pe viață. Citește aici și aici efectele OUG de modificare a legii educației din mandatul Pricopie-Costoiu, ambii rectori astăzi pentru al treilea mandat.

A fost consilier al Ecaterinei Andronescu în ambele sale mandate de ministru al Educației, a fost secretar de stat pentru învățământul superior în perioada 2007 – 2008 când ministru era liberalul Cristian Adomniței, în 2008 a fost ministru interimar al Educației.

Este rector al SNSPA din 2012. În perioada 2009-2012, a fost președintele Boardului Director al Comisiei Fulbright în România.

În 1995 a absolvit Facultatea de Chimie a Universității din București, în 1997 a absolvit un master în Relații Internaționale și Politici Europene la Université de Liège, Belgia, în 1998 a obținut o diplomă de Studii Academice Postuniversitare în Comunicare și Relații Publice, în 2003-2004 a urmat Advanced Studies in International Educational Policy la The George Washington University, Washington D.C., USA, iar în 2005 a obținut Diplomă de Doctor în Științe Politice la SNSPA.

În 2007-2008 a urmat cursuri Fulbright la The George Washington University și State University of New York at Buffalo.

Descarcă de aici CV-ul lui Remus Pricopie

 

 

Articolul Remus Pricopie este rectorul SNSPA pentru al treilea mandat: unic candidat, a câștigat alegerile cu 88% dintre voturi apare prima dată în Edupedu.

Close