„Redeschiderea școlilor pe 8 februarie nu este posibilă” – Adrian Wiener, medic și deputat USR PLUS

„Redeschiderea școlilor pe 8 februarie nu este posibilă” – Adrian Wiener, medic și deputat USR PLUS

Școlile nu se vor putea redeschide pe 8 februarie având în vedere modul în care evoluează coronavirusul și faptul că nu se va fi finalizat prima etapă de vaccinare pentru majoritatea profesorilor până la începerea Semestrului II, este de părere medicul Adrian Wiener, deputat USR-PLUS.

Nu cred că este posibil. Trebuie luat în calcul indicele de reproducere al acestui virus, în contextul în care presupunem deja că noua tulpină din Marea Britanie într-o oarecare măsură a înlocuit vechea tulpină și în România și contagiozitatea și riscul sunt foarte mari.

Eu cred că pentru a reveni în siguranță în școli, cred că ar trebui să fi trecut prin etapa de vaccinare o masă semnificativă a profesorilor și de ce nu și a elevilor peste 16 ani, bineînțeles, doar cei care doresc.

Ideal ar fi să dorească cât mai mulți dintre ei, dar cred că încă și nu e vorba doar de activitățile din interiorul școlii, e vorba de mijloacele de transport până și dinspre școală, de aglomerările pe care în general școala le produce în mod natural, în mod firesc”, a declarat Wiener la postul de radio RFI.

El estimează că școlile ar putea fi redeschise abia la mijlocul lunii martie

Mai degrabă, cred că undeva pe la jumătatea lunii martie. Cred că până atunci, măcar cadrele didactice să ajungă și la cea de-a doua vaccinare la rapel”, a mai spus Wiener.

Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea

Articolul „Redeschiderea școlilor pe 8 februarie nu este posibilă” – Adrian Wiener, medic și deputat USR PLUS apare prima dată în Edupedu.ro.

Close