Rafila: Copiii cu vârsta mai mică de 12 ani ar trebui să fie scutiți de prezentarea acestor certificate verzi

Rafila: Copiii cu vârsta mai mică de 12 ani ar trebui să fie scutiți de prezentarea acestor certificate verzi

Copiii cu vârsta mai mică de 12 ani ar trebui să fie scutiţi de prezentarea certificatului verde electronic în condiţiile în care nu există asemenea recomandări ale Comisiei Europene pentru această categorie de vârstă şi pentru că nici nu este posibilă vaccinarea copiilor sub 12 ani, a afirmat deputatul PSD Alexandru Rafila, relatează News.ro, potrivit G4Media.ro.

Rafila a explicat, luni, într-o conferinţă de presă, că sunt câteva lucruri în neregulă legate de modul cum vor fi utilizate aceste certificate.

„Sunt câteva lucruri care nu sunt în regulă apropo de modul în care va fi utilizat acest certificat verde şi vă spun acest lucru pentru că recomandări ale Comisiei Europene sau practica din ţările europene nu este respectată, în sensul că nu există nicio precizare referitoare la copiii cu vârsta mai mică de 12 ani”, a declarat Rafila.

El a precizat că România nici nu ar putea testa copiii sub 12 ani deoarece nu are această capacitate.

Citește articolul complet pe G4Media.ro.

Articolul Rafila: Copiii cu vârsta mai mică de 12 ani ar trebui să fie scutiți de prezentarea acestor certificate verzi apare prima dată în Edupedu.ro.

Close