Raed Arafat: Dacă totul este OK, şcolile ar putea fi deschise în al doilea semestru, din 8 februarie

Raed Arafat: Dacă totul este OK, şcolile ar putea fi deschise în al doilea semestru, din 8 februarie

Secretarul de stat Raed Arafat a afirmat la Digi24 că specialiştii îşi doresc reluarea cursurilor „faţă în faţă”, însă trebuie luată în considerare situaţia epidemiologică, dar „dacă totul este ok, şcolile ar putea fi deschise în al doilea semestru”.

Întrebat de ce nu s-au deschis acum şcolile, Arafat a precizat că perioada rămasă până la următoarea vacanţă este mică şi încă nu s-a evaluat impactul sărbătorilor de iarnă. „Posibil să se răspândească din nou, prin copii, virusul din casă în casă”, a spus Arafat, citat de G4media.ro.

„CNSU a luat decizia şi urmează să fie date aceste lucruri public, dacă nu au fost date deja, ca până în 8 februarie se va continua online, urmând ca apoi să se ia decizia. Clar că toată lumea doreşte să se întoarcă la forma de predare fizică, eventual cu scenariile care au fost până acum, dacă apar cazuri într-o şcoală”, a comentat Arafat.

Șeful DSU a adăugat , dacă totul este ok, este posibil să se reia, pe bază de scenarii, începând cu 8 februarie.  „Acest lucru se va face pe bază de analiză a situaţiei epidemiologice de la momentul respectiv”, a precizat Arafat.

Foto: gov.ro

Articolul Raed Arafat: Dacă totul este OK, şcolile ar putea fi deschise în al doilea semestru, din 8 februarie apare prima dată în Edupedu.ro.

Close