Purtarea măştii devine obligatorie pe o rază de 100 de metri în jurul școlilor, în Botoșani, al doilea județ ce introduce această regulă

Purtarea măştii devine obligatorie pe o rază de 100 de metri în jurul școlilor, în Botoșani, al doilea județ ce introduce această regulă

Autorităţile din Botoşani au decis să instituie obligativitatea purtării măştii de protecţie pe o rază de 100 de metri în jurul instituţiilor de învăţământ din judeţ, măsura urmând să intre în vigoare pe data de 6 octombrie, relatează News.ro.

Este al doilea județ care instituie această măsură, după Galați.

Prefectura Botoşani a transmis, luni, printr-un comunicat de presă, că în cadrul şedinţei Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a fost luată decizia ca masca de protecţia să devină obligatorie în apropierea unităţilor de învăţământ.

“Începând cu data de 6 octombrie 2020, se instituie obligativitatea purtării măştii de protecţie pe o rază de 100 m în jurul unităţilor de învăţământ din judeţul Botoşani, precum şi în perimetrul acestora”, se arată în comunicatul Prefecturii Botoşani.

Citește articolul integral pe G4Media.ro

Articolul Purtarea măştii devine obligatorie pe o rază de 100 de metri în jurul școlilor, în Botoșani, al doilea județ ce introduce această regulă apare prima dată în Edupedu.

Close