PSD vrea ca taxa de 1% pe veniturile marilor companii să se numească ”taxă pe educaţie şi sănatate”

PSD vrea ca taxa de 1% pe veniturile marilor companii să se numească ”taxă pe educaţie şi sănatate”

Partidul Social Democrat vrea ca taxa de până la 1% din cifra de afaceri a marilor companii să se cheme ”taxă pe educaţie şi sănatate”, au declarat surse din PSD pentru News.ro, potrivit G4Media.ro. Social-democraţii mai vor impozitarea progresivă a pensiilor speciale şi deduceri pentru cei cu venituri mici.

Partidul Social Democrat vrea ca taxa de solidaritate să se numească taxă pe educaţie şi sănatate.  Prin această taxă, ar urma să fie fie impozitare marile companii cu  un procent între 0,5% şi 1%, iar banii să se ducă într-un fond special care să finanţeze proiecte din domeniile sănătăţii şi educaţiei.

Citește articolul complet pe G4Media.ro

Foto: © Tero VesalainenDreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul PSD vrea ca taxa de 1% pe veniturile marilor companii să se numească ”taxă pe educaţie şi sănatate” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close