Propunerea ca elevii din ani terminali să meargă la școală și în scenariul roșu, legată de riscul ca orașele mari să ajungă în acest scenariu, spune ministrul Cîmpeanu. Consiliul Elevilor propusese ca elevii să poată alege

Propunerea ca elevii din ani terminali să meargă la școală și în scenariul roșu, legată de riscul ca orașele mari să ajungă în acest scenariu, spune ministrul Cîmpeanu. Consiliul Elevilor propusese ca elevii să poată alege

“Ministerul Educației anticipează situația în care orașe foarte mari, cu un număr foarte mare de școli, ar putea ajunge în scenariul roșu, care nu le-ar mai permite elevilor din clase terminale să meargă la școală pentru a se pregăti pentru examenele naționale”, a spus duminică seară ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, la Antena 3. El a legat situația orașelor mari de propunerea ca elevii din clasele a 8-a și a 12-a să meargă la școală și în scenariul roșu, propunere care a determinat Consiliul Național al Elevilor să spună la rândul lor că elevii vizați ar trebui să poată alege forma de învățare, la școală sau la distanță.

Ministrul Cîmpeanu a spus că propunerea este doar o “idee” care va fi supusă consultărilor cu elevii, profesorii și părinții.

Sorin Cîmpeanu, la Antena 3:

  • “Elevii sunt convins că își doresc exact același lucru: să poată fi pregătiți pentru a avea o rată de promovare cât mai bună la examenele naționale. Această propunere este la stadiu de idee și va face obiectul consultărilor cu elevii, cu părinții și cu profesorii. Important este că Ministerul Educației anticipează situația în care orașe foarte mari, cu un număr foarte mare de școli, ar putea ajunge în scenariul roșu, care nu le-ar mai permite elevilor din clasele terminale să meargă la școală pentru a se pregăti pentru examenele naționale. Este normal să avem această analiză amănunțită și responsabilă.”

Ministrul anunțase anterior că va propune ca elevii din anii terminali să meargă fizic la cursuri și în cazul când școlile intră în scenariul roșu. El a spus la Realitatea Plus că “vom insista, vom propune” aceste lucruri, în condițiile în care “examenele naționale vor fi cu prezență fizică, deci vor trebui să fie foarte bine pregătiți. Ați văzut ce se întâmplă cu acele cazuri de evaluare în online care au dat posibilitatea de fraudă (…)”.

În intervenția avută duminică seară la Antena 3, el a răspuns propunerii survenite între timp de la Consiliul Național al Elevilor, care a arătat că în multe școli condițiile sunt improprii și elevii ar trebui să poată opta cum să continue cursurile:

Poziția Consiliului Național al Elevilor – puncte-cheie: 

  • “(…) Conform rezultatelor ultimei consultări lansate de Consiliul Național al Elevilor, în care peste 750 de unități de învățământ au furnizat informații despre măsurile igienico-sanitare existente, 50,1% dintre școli nu dispun de dotări sanitare de bază (apă curentă, săpun, hârtie igienică), iar 43,4% dintre sălile de clasă nu sunt aerisite și dezinfectate în mod corespunzător. 
  • În acest context, Consiliul Național al Elevilor dezaprobă ideea impunerea obligativității elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a de a merge fizic la școală într-un context cu risc ridicat de infectare și, astfel, solicită Ministerului Educației să adopte o măsură prin care elevii și părinții să își exprime opțiunea cu privire la modalitatea de continuare a cursurilor, în localitățile unde se aplică scenariul roșu. 
  • Este important ca elevii care susțin examene naționale la finele acestui an să poată avea posibilitatea de a se pregăti pentru acestea în spațiul școlar, însă, ținând cont de riscurile pe care le presupune prezența în spațiul școlar a elevilor, într-o comunitate cu o rată de infectare crescută, considerăm că este important ca fiecare elev major/părinte să poată decide, de la caz la caz, dacă vor să susțină cursuri în format fizic, indiferent de scenariul în care este încadrată școala. 
  • Aducem în vedere faptul că există mii de familii formate din persoane cu boli cronice și alte comorbidități și chiar elevi aflați în ani terminali cu un risc de infectare crescut. Astfel, considerăm iresponsabilă o eventuală decizie în care aceștia să fie obligați să continue școala în format fizic indiferent de scenariul de funcționare, pentru că ar expune mii de familii la posibilitatea infectării cu COVID-19. (…)” 

Articolul Propunerea ca elevii din ani terminali să meargă la școală și în scenariul roșu, legată de riscul ca orașele mari să ajungă în acest scenariu, spune ministrul Cîmpeanu. Consiliul Elevilor propusese ca elevii să poată alege apare prima dată în Edupedu.ro.

Close