Proiectul Neuralink de interfață creier-cumputer ar putea fi testat pe oameni, începând de anul viitor

Proiectul Neuralink de interfață creier-cumputer ar putea fi testat pe oameni, începând de anul viitor

Proiectul Neuralink, ce dezvoltă o interfaţă care leagă creierul de computer, ar putea fi testat pentru prima dată pe oameni începând de anul viitor, a anunţat marţi șeful proiectului, Elon Musk, citat de AFP.

„Putem realiza o interfață creier-maşină completă”, a declarat Musk, marți seară, în cadrul unui eveniment organizat la Academia de Ştiințe din California unde miliardarul şi membrii echipei Neuralink au susținut o prezentare a stadiului în care se află cercetarea lor.

 

 

Articolul Proiectul Neuralink de interfață creier-cumputer ar putea fi testat pe oameni, începând de anul viitor apare prima dată în Edupedu.

Close