Profesorii și ceilalți angajați ai școlilor publice din New York City, obligați să se vaccineze împotriva COVID-19

Profesorii și ceilalți angajați ai școlilor publice din New York City, obligați să se vaccineze împotriva COVID-19

Profesorii şi ceilalţi angajaţi ai şcolilor publice din New York City vor fi obligaţi să se vaccineze împotriva Covid-19, a declarat luni primarul Bill de Blasio, în cadrul eforturilor de a determina populaţia să se vaccineze şi să reducă răspândirea variantei Delta a coronavirusului, care este mai contagioasă, transmite Reuters, preluat de G4Media.ro.

Departamentul pentru sănătate al oraşului New York va emite un ordin prin care va impune ca toţi cei 148.000 de membri ai personalului din cel mai mare district şcolar din Statele Unite să primească cel puţin o doză de vaccin până pe 27 septembrie, a spus de Blasio.

  • Cursurile vor începe în New York pe 13 septembrie.

Într-o premieră pentru angajaţii oraşului, personalul Departamentului Educaţiei nu va mai avea opţiunea de a se supune testării săptămânale.

„Vrem ca şcolile noastre să fie extraordinar de sigure tot timpul anului”, a declarat de Blasio într-o conferinţă de presă.

Citește articolul complet pe G4Media.ro.

Articolul Profesorii și ceilalți angajați ai școlilor publice din New York City, obligați să se vaccineze împotriva COVID-19 apare prima dată în Edupedu.ro.

Close