Profesorii din România ajung la salariul maxim după 40 de ani de muncă la catedră – studiu Eurydice. În mod paradoxal, stagiul de cotizare complet pentru ieșirea la pensie e de 31/35 de ani

Profesorii din România ajung la salariul maxim după 40 de ani de muncă la catedră – studiu Eurydice. În mod paradoxal, stagiul de cotizare complet pentru ieșirea la pensie e de 31/35 de ani

Profesorii de gimnaziu din România ajung la salariul maxim după 40 de ani de muncă la catedră, potrivit studiului Eurydice despre remunerarea cadrelor didactice din Europa. Doar în Ungaria și în Slovacia timpul în care un profesor ajunge la gradul maxim de salarizare mai are o asemenea durată, mai arată datele citate. 40 de ani vechime înseamnă o depășire cu 5 ani a stagiului complet de cotizare din legislația actuală pentru bărbați și cu 9 ani pentru femei.

În România, după 10 ani de profesie salariul unui profesor de gimnaziu crește, în medie cu doar 17,8% față de salariul de debut, arată datele oficiale.

După 15 ani de muncă la catedră, salariul unui profesor ajunge la 24,8% creștere față de cel de debut.

Iar maximul de salarizare poate fi atins abia la 40 de ani de vechime, când salariul este cu 77,6% mai mare față de salariul de debut.

“Deși salariile inițiale sunt importante în atragerea de noi profesori, acestea nu sunt singurul factor de luat în considerare. Dacă salariile cresc rapid, atunci un salariu inițial scăzut nu poate fi neapărat un factor de descurajare pentru a deveni profesor. Mai mult, menținerea profesorilor în funcție este, de asemenea, o problemă și, prin urmare, creșteri semnificative ale salariilor pe parcursul carierei pot contribui la păstrarea profesorilor. În schimb, creșterile mici care necesită o durată semnificativă de timp și de muncă pot avea un efect dăunător asupra atragerii și reținerii profesorilor”, arată raportul citat.

Cea mai rapidă creștere salarială pentru cadrele didactice are loc în Danemarca, unde în 12 ani un profesor atinge maximul de salarizare, iar acest maximum nu este decât cu 15,6% mai mare față de salariul de debut.

A doua țară în care salariul crește cel mai rapid este Finalnda, unde maximul gradului de salarizare pentru un profesor este atins la 20 de ani vechime și suma primită ca remunerație este cu 30,6% peste cea de la începutul carierei. În graficul de mai jos este situația pe fiecare stat, pentru profesorii de gimnaziu.

Pentru ca un profesor să atingă această vechime de 40 de ani, a maximului de salarizare, ar trebui să lucreze de la 25 de ani, dacă e bărbat, sau de la 21 de ani, dacă e femeie, având în vedere stagiul complet de cotizare din România precum și vârsta standard de pensionare. Iar dacă acest lucru ar fi îndeplinit, persoanele repsective ar primi doar pentru un an acel salariu maximal, sau pentru cel mult 3, dacă fac cerere să rămână în activitate.

Vârsta standard de pensionare pentru femei: 61 de ani și 4 luni (în septembrie 2020), în creștere până la 63 de ani, în ianuarie 2030

Vârsta standard de pensionare pentru bărbați: 65 de ani

Stagiul complet de cotizare pentru femei este de 31 de ani, în septembrie 2020 și crește până la 35 de ani (în ianuarie 2030)

Stagiul complet de cotizare pentru barbați: 35 de ani

Foto: © Syda Productions | Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Profesorii din România ajung la salariul maxim după 40 de ani de muncă la catedră – studiu Eurydice. În mod paradoxal, stagiul de cotizare complet pentru ieșirea la pensie e de 31/35 de ani apare prima dată în Edupedu.

Close