Profesoara de suedeză Carmen Vioreanu de la Universitatea din București, acuzată de comportament abuziv la adresa studenților, a fost concediată disciplinar

Profesoara de suedeză Carmen Vioreanu de la Universitatea din București, acuzată de comportament abuziv la adresa studenților, a fost concediată disciplinar

Rectorul Universității din București, la propunerea Comisiei de disciplină a instituției, a decis concedierea disciplinară a profesoarei Carmen Vioreanu de la Facultatea de Limbi și Literaturi Străine, care luna trecută fusese acuzată de comportament abuziv, a anunțat instituția joi seară.

Comunicatul Universității precizează că, în urma audierii mai multor studenți și a lui Carmen Vioreanu, conferențiar universitar, a rezultat că aceasta a “încălcat mai multe prevederi ale Legii Educației Naționale nr. 1/2011, ale Codului Muncii, precum și ale Contractului individual de muncă, ale Regulamentului intern al Universității din București și ale Cartei Universității”.

Comunicatul Universității din București:

Decizia conducerii Universității din București cu privire la situația doamnei conf. univ. Carmen Gabriela Vioreanu

Ca urmare a investigațiilor Comisiei de disciplină, care a analizat sesizările primite de la mai mulți studenți și mărturiile studenților din cadrul audierilor, precum și documentele depuse de doamna Carmen Gabriela Vioreanu care a fost, la rândul ei, audiată și a asistat la declarațiile studenților, rezultă că doamna conferențiar universitar a încălcat mai multe prevederi ale Legii Educației Naționale nr. 1/2011, ale Codului Muncii, precum și ale Contractului individual de muncă, ale Regulamentului intern al Universității din București și ale Cartei Universității din București. 

Prin urmare, la propunerea Comisiei de analiză disciplinară și cu aprobarea Consiliului de Administrație, rectorul Universității din București, prof. univ. Marian Preda, a decis concedierea disciplinară a doamnei Carmen Gabriela Vioreanu, încadrată în funcția de conferențiar universitar la Departamentul de Limbi și Literaturi Germanice din cadrul Facultății de Limbi și Literaturi Străine. Decizia intră în vigoare începând cu data de 22.03.2021, în conformitate cu art. 312 alin (2) lit e) din Legea nr. 1/2011 a Educației Naționale.

Universitatea din București regretă întreaga situație și rămâne angajată în protejarea și promovarea unor valori și principii umaniste care așază omul, demnitatea umană și împlinirea potențialului uman în centrul activităților sale de educație, formare și cercetare.

Despre caz:

Conducerea Universității a anunțat pe 17 februarie că urma să fie convocată comisia de disciplină a instituției, pentru a analiza cazul profesoarei de suedeză.

Aceasta a fost acuzată, luna trecută, de comportament abuziv la adresa studenților, într-un mesaj anonim publicat și viralizat pe Facebook. Potrivit reprezentanților Universității, mesajul – în care autoarea se plânge că profesoara insulta studenții și apela la un limbaj agresiv – a fost însoțit și de un memoriu transmis conducerii Facultății, pe același subiect, iar din informațiile EduPedu.ro, acel memoriu a fost urmat, în zilele care au urmat, de circa 20 de mesaje similare din partea unor foști sau actuali studenți.

În materialul publicat pe Facebook, semnat de o anume “Geanina Maria”, profesoara era menționată cu inițialele “C.V.”. Aceasta a fost identificată, la comentarii, drept Carmen Vioreanu, conferențiar universitar activ în cadrul departamentului de Limbi și Literaturi Germanice. Universitatea din București, prin Mirabela Amarandei, a confirmat atunci că este vorba despre această profesoară.

Citește mai mult: Verificări la Universitatea din București, în cazul unei profesoare de suedeză a Facultății de limbi străine, acuzată de comportament abuziv și insulte la adresa studenților

Articolul Profesoara de suedeză Carmen Vioreanu de la Universitatea din București, acuzată de comportament abuziv la adresa studenților, a fost concediată disciplinar apare prima dată în Edupedu.ro.

Close