PRO România propune partidelor, Guvernului și Președintelui suspendarea cursurilor în școli și regim legal prin care unul dintre părinți să stea acasă

PRO România propune partidelor, Guvernului și Președintelui suspendarea cursurilor în școli și regim legal prin care unul dintre părinți să stea acasă

Biroul Executiv (BEx) al PRO România a decis luni să solicite partidelor politice, prim-ministrului și președintelui, adoptarea unui set de zece măsuri pentru combaterea efectelor epidemiei de coronavirus. Partidul condus de Victor Ponta susține că este necesară instalarea unui guvern cu drepturi depline pentru a combate efectele crizei generate de coronavirus și mai propune ca școlile să-și suspende cursurile până la finalul lunii martie.

Amintim că și liderul USR, Dan Barna, a făcut dumincă apel la celelalte partide parlamentare pentru a pune punct crizei politice și pentru instalarea rapidă a unui guvern stabil cu puteri depline, care să poată gestiona răspândirea epidemiei de coronavirus.

Două dintre măsurile propuse de Pro România sunt:
  • Școlile să-și suspende cursurile până la finalul lunii martie.
  • Să stabilim regimul legal prin care unul dintre părinți are dreptul să stea acasă – prin OUG sau prin proiect de lege
Citește articolul integral pe G4Media.ro

 

 

 

Articolul PRO România propune partidelor, Guvernului și Președintelui suspendarea cursurilor în școli și regim legal prin care unul dintre părinți să stea acasă apare prima dată în Edupedu.

Close