Primul român numit în conducerea Institutului European pentru Inovare și Tehnologie, fostul ministru al Energiei Răzvan Nicolescu

Primul român numit în conducerea Institutului European pentru Inovare și Tehnologie, fostul ministru al Energiei Răzvan Nicolescu

Răzvan Nicolescu, fost ministru al energiei, a fost numit membru în consiliul de conducere al Institutului European pentru Inovare și Tehnologie (EIT), potrivit unui comunicat al instituţiei europene. Numirea lui Răzvan Nicolescu în Consiliul Director al EIT reprezintă prima nominalizare a unui român în forul de conducere a acestei instituţii europene.

Schimbările climatice, energia curată şi mobilitatea urbană sunt printre cele mai importante domenii de activitate ale EIT. Instituţia europeană care gestionează politica europeană în domeniul inovării are un buget de aproximativ 4 miliarde de euro pentru următorii 5 ani.

Citește articolul integral pe Economedia.ro

Articolul Primul român numit în conducerea Institutului European pentru Inovare și Tehnologie, fostul ministru al Energiei Răzvan Nicolescu apare prima dată în Edupedu.ro.

Close