Primăria din Sfântu Gheorghe acordă sprijin financiar pentru românii care vor să învețe maghiară, dar și ungurilor care vor să învețe limba română

Primăria din Sfântu Gheorghe acordă sprijin financiar pentru românii care vor să învețe maghiară, dar și ungurilor care vor să învețe limba română

O mie de tineri români și maghiari care vor participa la cursuri de competențe lingvistice, pentru a învăța sau a se perfecționa în limba celeilalte comunități, vor primi fiecare câte 1.000 de lei din partea Primăriei Sfântu Gheorghe, a anunțat edilul Antal Árpád într-o conferință de presă, potrivit publicației știriletransilvaniei.ro.

Árpád a mai precizat că bugetul pe 2021 va include suma de un milion de lei, din care vor putea fi acordate o mie de „burse” cursanților care vor dovedi că au avansat cel puțin o treaptă în limba celeilalte comunități.

Cursurile vor fi organizate de extensia din Sfântu Gheorghe a Universității Babeș-Bolyai și sunt adresate atât elevilor, cât și persoanelor care revin în municipiu după finalizarea studiilor în alte orașe sau țări.

Citește articolul pe G4Media.ro

Articolul Primăria din Sfântu Gheorghe acordă sprijin financiar pentru românii care vor să învețe maghiară, dar și ungurilor care vor să învețe limba română apare prima dată în Edupedu.ro.

Close