Prima zi fără niciun deces COVID din august 2021 (grafic) / După noi subvariante Omicron, catalogate drept îngrijorătoare

Prima zi fără niciun deces COVID din august 2021 (grafic) / După noi subvariante Omicron, catalogate drept îngrijorătoare

Ministerul Sănătății anunță, luni, că în ultimele 24 de ore nu a fost raportat niciun deces cauzat de COVID, ceea ce este o premieră din 1 august anul trecut, scrie G4Media.ro. De la începutul pandemiei, 65.612 persoane confirmate cu COVID-19 au decedat în România.

Un număr de 322 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, cu 40 mai multe faţă de ziua anterioară. – Citește mai mult pe G4Media.ro

Aceeași sursă scrie, pe de altă parte, într-un articol separat, că Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (ECDC) a anunțat că noile subvariante ale tulpinii Omicron a coronavirusului, denumite BA.4 și BA.5, au fost reclasificate și din „variante de interes” sunt considerate acum „variante care determină îngrijorare (VOC)”.

ECDC menționează că răspândirea noilor subvariante BA.4 și BA.5 se datorează probabil capacității lor de a evita protecția imună indusă de infecția și/sau vaccinarea anterioară, în special dacă a trecut o perioadă de timp. 

În prezent, nu există niciun indiciu cu privire la vreo modificare a severitățiipentru BA.4/BA.5 în comparație cu variantele anterioare ale Omicron, subliniază ECDC. – Citește articolul complet pe G4Media.ro

Photo 184026584 © BiancoBlueDreamstime.comDreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Prima zi fără niciun deces COVID din august 2021 (grafic) / După noi subvariante Omicron, catalogate drept îngrijorătoare apare prima dată în Edupedu.ro.

Close