Prefectura București a suspendat activitatea cu prezență fizică la Grădinița nr. 24

Prefectura București a suspendat activitatea cu prezență fizică la Grădinița nr. 24

Activitatea didactică față în față a fost suspendată la Grădinița nr. 24 din București, pentru o perioadă de 14 zile, până la data de 24 martie inclusiv, informează Instituția Prefectului capitalei într-un comunicat de presă.

Pe perioada suspendării, procesul de învățământ la această unitate se va desfășura în sistem on-line. Directorul unității de învățământ menționate trebuie să asigure punerea în aplicare a prevederilor hotărârii adoptate.

Comunicatul integral:

Instituția Prefectului – Municipiul București informează că astăzi, 11.03.2021, s-a desfășurat ședința extraordinară a Comitetului Municipiului București pentru Situații de Urgență, prin utilizarea mijloacelor electronice de comunicare, care, în aplicarea:  

– dispozițiilor art. 5 alin. (3) lit. f) din Legea nr.55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID 19, cu modificările și completările ulterioare;

– dispozițiilor art. 5, coroborat cu art. 9 alin.(3) din Ordinul ministrului educației și al ministrului sănătății nr. 3235/93/2021 pentru aprobarea măsurilor de organizare a activității în cadrul unităților/instituțiilor de învățământ în condiții de siguranță epidemiologică pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARS-CoV – 2, cu modificările și completările ulterioare;

– în baza adresei Inspectoratului Școlar al Municipiului  București nr. 4860/11.03.2021, înregistrată la Instituția Prefectului – Municipiul București sub nr. 6555/11.03.2021 prin care se înaintează solicitarea Grădiniței nr. 24 de suspendare a activităților ce presupun prezența fizică în unitatea de învățământ, avizată de către DSP București și ISMB, a hotărât ca începând cu data de 11.03.2021 să  se suspende activitatea didactică ce presupune prezența fizică, la nivelul unității de învățământ Grădinița nr. 24 situată în București, Strada Nicolae Pascu nr. 12, sector 3,  pentru o perioadă de 14 zile, până la data de 24.03.3021 inclusiv.

Pe perioada suspendării, procesul de învățământ la această unitate se va desfășura în sistem on-line.

Directorul unității de învățământ menționate va asigura punerea în aplicare a prevederilor hotărârii adoptate.

Foto: INQUAM Photos / George Calin

Articolul Prefectura București a suspendat activitatea cu prezență fizică la Grădinița nr. 24 apare prima dată în Edupedu.ro.

Close