Poliția Română: Declarația pe propria răspundere poate fi refolosită, dacă traseul rămâne neschimbat

Poliția Română: Declarația pe propria răspundere poate fi refolosită, dacă traseul rămâne neschimbat

Reprezentanții Poliției Române oferă un răspuns întrebărilor venite de la oameni despre reutilizarea declarației pe propria răspundere. Aceștia spun că documentul se poate refolosi în anumite condiții. Redăm răspunsul instituției:

Întrebare: Având în vedere că din cauza restricțiilor este dificil să găsim foi pentru completarea declarațiilor pe proprie răspundere, mai ales pentru persoanele în vârstă sau din mediul rural, este permis să refolosim declarația prin modificare datei, în cazul deplasărilor pentru tratamente medicale frecvente sau pentru deplasări la magazinul din apropierea casei ori la farmacie? În funcție de posibilități, se poate tăia cu pixul sau cu pastă corectoare?

Răspunsul Poliției Române: Da, în măsura în care este evidentă data pentru care este completată declarația respectivă, iar motivele deplasării și traseul rămân neschimbate.

Declarația pe propria răspundere poate fi descărcată și de aici.

Articolul Poliția Română: Declarația pe propria răspundere poate fi refolosită, dacă traseul rămâne neschimbat apare prima dată în Edupedu.

Close