Petiție a mai multor părinți din București: Susținem alternativa Step by Step la Școala 36 “Ionel Teodoreanu”

Petiție a mai multor părinți din București: Susținem alternativa Step by Step la Școala 36 “Ionel Teodoreanu”

Mai mulți părinți din București au lansat o petiție prin care cer Inspectoratului Școlar și Ministerului Educației să mențină clasele tip Step by Step existente de 18 ani la Școala nr. 36 “Ionel Teodoreanu”.

Petiția “Susținem alternativa Step by Step la Școala 36 – Ionel Teodoreanu” a strâns peste 1.300 de semnături. “Menținerea acestui sistem existent de 18 ani în școală, o școală cu formatori ai sistemului, inclusiv Profesor MERITO premiat de Președintele Klaus Iohannis”, cer inițiatorii.

“Alternativa Step by Step este singura care folosește aceeași programă ca și învățământul tradițional. Diferențierea apare prin faptul că programa este ‘tradusă’ și implementată în cadrul claselor prin metode ușor diferite. Actul de învățare include toate cele trei aspecte – predare, consolidare și evaluare – copiii lucrînd însă pe centre de activitate. Clasele Step by Step se diferențiază prin individualizarea, lucrul în echipă și învățarea colaborativă”, spun semnatarii petiției.

 

 

Articolul Petiție a mai multor părinți din București: Susținem alternativa Step by Step la Școala 36 “Ionel Teodoreanu” apare prima dată în Edupedu.

Close