Persoanele infectate din școli transmit noul coronavirus, în medie, la doar 0,4 oameni, estimează guvernul catalan după mai bine de un milion de teste efectuate în unitățile de învățământ

Persoanele infectate din școli transmit noul coronavirus, în medie, la doar 0,4 oameni, estimează guvernul catalan după mai bine de un milion de teste efectuate în unitățile de învățământ

Guvernul din Catalonia, regiune a Spaniei unde au fost efectuate, de la începutul anului școlar, peste un milion de teste PCR în rândul elevilor și al angajaților din învățământul primar și secundar, estimează că o persoană infectată transmite virusul, în școală, în medie la numai 0,4 alte persoane, potrivit El Pais. Publicația notează că, la nivel național, doar 1,4% din totalul claselor sunt acum obligate să își desfășoare activitatea la distanță, în pofida situației în continuare alarmante a cazurilor de Covid-19 din această țară. 

Catalonia este, potrivit sursei citate, a doua regiune a Spaniei, din punct de vedere al populației școlare, cu 1,3 milioane de elevi, fără a lua în calcul universitățile și centrele de educație specială. Totodată, este singura regiune spaniolă care folosește sistemul “bulelor” la fiecare nivel de învățământ, de la preșcolari la liceu și școli profesionale. În acest sistem, când este detectat un caz de infectare, toată clasa intră în carantină și toți membrii ei sunt testați cu teste PCR. Astfel, regiunea a putut desfășura cele mai detaliate analize de date asupra impactului pandemiei asupra școlilor, scrie El Pais.

Potrivit ultimei analize publicate de departamentele de educație și sănătate din Catalonia, în 80% dintre cazuri persoana infectată – fie elev, fie angajat al școlii – nu a transmis nimănui virusul, în mediu școlar. Iar atunci când au făcut-o, media de infectări a fost de 1,8 cazuri. Fiecare persoană infectată a transmis, astfel, virusul în medie la 0,42 persoane, în primele trei luni de școală, rată ce scade la 0,37% în prima parte a celui de-al doilea trimestru.

El Pais notează că rezultatele coincid cu cele ale unui studiu amplu, nepublicat încă, realizat de o echipă care îl include pe expertul pediatru și epidemiolog Quique Bassat de la Institutul pentru Sănătate Globală din Barcelona. Acesta arată că, în timp ce în cazul adulților transmisia se face, în medie, la 2-3 persoane și scade la circa 1,5, în medie, în cazul în care sunt aplicate măsuri de precauție precum purtatul măștii, “faptul că rata este de 0,4 în școli este o veste foarte bună” și se datorează atât faptului că cei mici sunt mai puțin infecțioși, cât și eforturilor de prevenție din școli.

Bassat arată că “nu există exemple în care un caz a dus la apariția altor 18; sunt fie niciunul, fie unul, cel mult două. După patru luni de școală, nu am avut situații cum am văzut în fabricile de carne, săli de sport sau alte locuri unde se adună adulți”.

Photo 172177848 © Oksun70Dreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil

Articolul Persoanele infectate din școli transmit noul coronavirus, în medie, la doar 0,4 oameni, estimează guvernul catalan după mai bine de un milion de teste efectuate în unitățile de învățământ apare prima dată în Edupedu.ro.

Close