Pensiile pot fi cumulate cu salariul la stat, a decis Curtea Constituțională. Decizia, luată cu majoritate strânsă de 5 la 4

Pensiile pot fi cumulate cu salariul la stat, a decis Curtea Constituțională. Decizia, luată cu majoritate strânsă de 5 la 4

Curtea Constituțională a admis miercuri sesizarea PSD împotriva interzicerii cumulului pensiei cu salariul la stat, măsură luată de Guvernul Orban la finalul anului trecut, au declarat pentru G4Media.ro surse din cadrul CCR.

Potrivit acestora, decizia a fost luată cu 5 voturi pentru admiterea obiecției de neconstituționalitate și 4 voturi împotrivă.

Pe 30 decembrie 2019, PSD a depus la Curtea Constituțională o sesizare de neconstituționalitate a legii de modificare a OUG 114, prin care a fost interzis în sectorul public cumului dintre pensie și salariu. Sesizarea social-democraților este atât pe formă, cât și pe fond. CCR a dat termen 20 ianuarie pentru trimiterea punctelor de vedere ale părților, iar pe 29 sesizarea va fi dezbătută în plenul Curții.

 

 

Articolul Pensiile pot fi cumulate cu salariul la stat, a decis Curtea Constituțională. Decizia, luată cu majoritate strânsă de 5 la 4 apare prima dată în Edupedu.

Close