Un director al unui liceu din Alabama, Statele Unite, a făcut un video cu regulile de distanțare și igienă modelat după celebrul videoclip „U Can’t Touch This” de MC Hammer.

În doar câteva zile, videoclipul-parodie, dar cu un mesaj cât se poate de serios, a ajuns la aproape 6 milioane de vizualizări pe contul de Youtube al directorului Quentin Lee.

Lee a făcut videoclipul ca să îi determine pe liceenii de la Childersburg High School într-un mod cât mai pe înțelesul lor, dar și amunzant, să respecte regulile de prevenție a răspândirii coronavirusului pe care le recomandă CDC-ul (Center for Disease Control and Prevention, instituție oficială a SUA care elaborează, printre altele, ghiduri sanitare ce stau la baza procedurilor epidemiologice din toată lumea).

Articolul Parodie după hitul „U Can’t Touch This” de MC Hammer, făcută de un director de școală din SUA pentru a-i determina pe elevi să respecte regulile de igienă și distanțare apare prima dată în Edupedu.