Parlamentul European votează joi proiectul legislativ Garanția pentru Copii care își propune să ofere educație și îngrijire gratuită, asistență medicală, accesul la locuințe adecvate pentru copiii din UE

Parlamentul European votează joi proiectul legislativ Garanția pentru Copii care își propune să ofere educație și îngrijire gratuită, asistență medicală, accesul la locuințe adecvate pentru copiii din UE

Parlamentul European va da joi votul final privind Garanția pentru Copii, o inițiativă a Comisiei Europene, care își propune să asigure că cei mai vulnerabili copii din Uniunea Europeană au acces la asistență medicală, educație, îngrijire, locuințe decente și nutriție adecvată, se arată într-un comunicat de presă.

Garanția pentru Copii vine să ofere fiecărui copil din România și din Uniunea Europeană oportunitatea de a avea acces la un set de servicii cheie: educație și îngrijire gratuită și de calitate pentru copiii mici, activități educaționale și școlare, asistență medicală, accesul la locuințe adecvate și nutriție sănătoasă.

În UE, unul din cinci copii trăiește în excluziune socială, iar în România, circa o treime dintre copii se află, mai ales după pandemie, în risc de excluziune socială sau sărăcie.

Concret, este vorba despre 1,38 milioane de copii care nu au un acoperiș deasupra capului, nu au căldură sau curent electric, nu au mâncare suficientă, acces la tratamente medicale și medicamente, ca să nu mai vorbim de educație, îngrijire sau soluții pentru părinții care vor să meargă la lucru.

Garanția pentru Copii definește ce înseamnă un copil în situație vulnerabilă și cine trebuie ajutat mai întâi: copii fără adăpost, cu dizabilități, din rândul minorităților etnice sau migranți, care se află în sistemul instituțional de îngrijire sau care provin din familii aflate în sărăcie.

Banii vin de la Fondul Social European și Mecanismul de Redresare și Reziliență. Fiecare stat membru va implementa măsuri prin Planurile Naționale de Redresare și Reziliență – PNRR.

Foto: © ArtjazzDreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Parlamentul European votează joi proiectul legislativ Garanția pentru Copii care își propune să ofere educație și îngrijire gratuită, asistență medicală, accesul la locuințe adecvate pentru copiii din UE apare prima dată în Edupedu.ro.

Close