Parlamentarii insistă să le plătească profesorilor diferențele salariile datorate, eșalonat, timp de 5 ani, și nu pe o perioadă mai scurtă, de 2 ani, așa cum propune un amendament, reclamă USR

Parlamentarii insistă să le plătească profesorilor diferențele salariile datorate, eșalonat, timp de 5 ani, și nu pe o perioadă mai scurtă, de 2 ani, așa cum propune un amendament, reclamă USR

Senatorii au votat azi în plen respingerea amendamentului USR care propunea ca profesorii să își primească diferențele salariale mai repede de 5 ani, așa cum prevede acum Ordonanța de Urgență, scrie USR Plus pentru Educație, într-o postare pe Facebook.
  • Proiectul de ordonanță, prezentat de Edupedu.ro la începutul lunii martie, a fost elaborat după negocierile dintre guvern și reprezentanții profesorilor, după ce sindicatele acestora au obținut în instanță plata diferențelor salariale.
  • Potrivit Ordonanței de urgență, anul acesta cadrele didactice urmează să primească 5% din sumă, iar restul, pe următorii 4 ani.

“Coaliția PSD-PNL-UDMR insistă astăzi, în urma votului foarte clar în Plenul Senatului, să acorde profesorilor diferențele salariale datorate, cu țârâita, în următorii 5 ani. Am accentuat încă o dată azi importanța adoptării amendamentelor noastre care propuneau acordarea diferențelor în 2 ani calendaristici, 2022 și 2023”, se arată în postarea USR PLUS pentru Educație.

Deja amendamentele au fost respinse în comisiile de muncă și învățământ. Din păcate, legea a trecut de Plen așa, cu aceste firimituri ce se vor acorda profesorilor în 5 ani. “Cam atâta preț pune coaliția nepăsării pe educație și pe profesori. Extrem de trist,” potrivit grupului USR PLUS.

Amendamentele USR propun ca plățile către profesori să fie făcute în termen de 2 ani, și nu timp de 5 ani:

  • în primul an calendaristic să se plătească 5% din valoarea diferenţelor salariale
  • în al doilea an să se plătească 95% din valoarea diferenţelor salariale

Potrivit Ordonanței de Urgență apărută luna trecută în Monitorul Oficial plățile către cadrele didactice pentru diferențele salariale pentru perioada 1 iulie 2017- 31 august 2021 ar urma să fie achitate astfel:

  • a) în primul an calendaristic de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență se plăteşte 5% din valoarea diferenţelor salariale;
  • b) în al doilea an calendaristic de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență se plăteşte 10% din valoarea diferenţelor salariale;
  • c) în al treilea an calendaristic de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență se plăteşte 25% din valoarea diferenţelor salariale;
  • d) în al patrulea an calendaristic de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență se plăteşte 25% din valoarea diferenţelor salariale;
  • e) în al cincilea an calendaristic de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență se plăteşte 35% din valoarea diferenţelor salariale.

Articolul Parlamentarii insistă să le plătească profesorilor diferențele salariile datorate, eșalonat, timp de 5 ani, și nu pe o perioadă mai scurtă, de 2 ani, așa cum propune un amendament, reclamă USR apare prima dată în Edupedu.ro.

Close