Părinții trebuie să își dea acordul pentru testarea elevilor, se vor face teste rapide in școli, anunță Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății într-o conferință de la Ministerul Educației.

Redăm declarația:

• Părinții trebuie să își exprime acordul pentru testare.
  • Este important, pentru că doar testând putem să păstrăm pe toată lumea in siguranță.
  • Pentru copii, un mesaj: e important că încep școala și sunt convins că majoritatea dintre ei sunt fericiți pentru lucrul ăsta.
  • Este esențial să poarte măștile, să aibă grijă la igiena mâinilor și să păstreze distanța
  • Fiecare dintre ei poate fi un mic erou, dacă respectă regulile.
  • Testarea se va face pentru cadrele didactice care au simptome, pentru copiii care au simptome, după aplicarea protocolului de izolare.
  • Se va face în cabinete medicale sau în izolator.
  • Când un copil este testat pozitiv, urmează o anchetă epidemiologică condusă de DSP de acolo și va fi nevoie de colaborarea cu conducerea unității de învățământ.
  • Asta înseamnă că acei colegi care au interacționat cu copilul testat pozitiv vor fi testați de asemenea dacă există consimțământul familiei.
  • Dacă nu există consimțământul, se va lua legătura cu medicul de familie.

Articolul este în curs de actualizare

Foto: gov.ro

Articolul Părinții trebuie să își dea acordul pentru testarea elevilor, se vor face teste rapide in școli, anunță Vlad Voiculescu, ministrul Sănătății. Testarea se va face și pentru cadrele didactice care au simptome apare prima dată în Edupedu.ro.