Părinții pot plăti taberele copiilor cu vouchere de vacanță

Părinții pot plăti taberele copiilor cu vouchere de vacanță

Deputaţii au adoptat, miercuri, cu 238 de voturi ”pentru” şi un vot ”împotrivă”, proiectul de lege pentru modificarea Legii 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, care prevede instituirea posibilităţii ca plata taberelor pentru copii să poată fi făcută şi cu voucherele de vacanţă acordate părinţilor, transmite Agerpres, potrivit G4Media.ro.

Astfel, voucherele de vacanţă pot fi utilizate şi pentru acoperirea cheltuielilor cu taberele şcolare, naţionale sau tematice, organizate pe teritoriul României, la care participă copilul titularului. Procedura privind plata taberelor potrivit prezentului alineat se stabileşte prin ordin comun al ministrului educaţiei şi al ministrului finanţelor, prevede proiectul.

Citește articolul complet pe G4Media.ro

Raportul favorabil al Comisiei pentru muncă și protecție socială din 8 iunie:

Articolul Părinții pot plăti taberele copiilor cu vouchere de vacanță apare prima dată în Edupedu.ro.

Close