Ordonanță de Urgență pentru decontarea a 500.000 de tablete și a materialelor de protecție sanitară cumpărate în școli

Ordonanță de Urgență pentru decontarea a 500.000 de tablete și a materialelor de protecție sanitară cumpărate în școli

Guvernul a adoptat miercuri o Ordonanţă de Urgenţă care prevede decontarea, prin Ministerul Fondurilor Europene, a achiziţiei de 500.000 de tablete şi a materialelor de protecţie sanitară pentru şcoli, scrie G4Media.ro.

„Ordonanţa de urgenţă prevede decontarea achiziţiilor făcute de către autorităţile publice locale sau inspectoratele şcolare judeţene. 500.000 de tablete necesare pentru începutul de an şcolar, iar această achiziţie este în valoare de 100 de milioane de euro. Aşadar, 100 de milioane de euro, prin Ministerul Fondurilor Europene, bani decontaţi către autorităţile publice locale”, a transmis vicepremierul Raluca Turcan.

Decontările pentru materialele de protecţie sanitară vor totaliza 50 de milioane de euro.

Citește articolul complet pe G4Media.ro

Articolul Ordonanță de Urgență pentru decontarea a 500.000 de tablete și a materialelor de protecție sanitară cumpărate în școli apare prima dată în Edupedu.

Close