Orban: Toți elevii vor primi măști la școală, atâtea câte va fi nevoie. Dacă pe 15 septembrie nu va fi risc de îmbolnăvire vom începe școala normal

Orban: Toți elevii vor primi măști la școală, atâtea câte va fi nevoie. Dacă pe 15 septembrie nu va fi risc de îmbolnăvire vom începe școala normal

Toți elevii vor primi măști la școală, atâtea câte va fi nevoie, a declarat premierul Ludovic Orban, întrebat dacă în perioada de revenire la cursuri dintre 2 și 12 iunie a elevilor din ani terminali statul va asigura măști doar pentru elevii care nu au posibilitatea să și le achiziționeze. Șeful executivului a mai declarat în conferința de presă de la Palatul Victoria că ”dacă pe 15 septembrie nu va fi risc de îmbolnăvire vom începe școala normal”.

Declarația premierului referitoare la măștile care vor fi asigurate pentru toți elevii vine după ce pe 29 aprilie tot premierul Ludovic Orban declara statul va asigura măști doar pentru copiii ai căror părinți nu au posibilitatea să le asigure măști, la întoarcerea acestora la școală, în intervalul 2-12 iunie.

Redăm întrebările jurnaliștilor și răspunsurile premierului:

Reporter: Voiam să vă întreb, în contextul celor enunțate de dumneavoastră, dacă anul școlar 2020-2021, dacă aveți vreun scenariu că acest an școlar ne va prinde cu elevii, tot învățând, făcând cursuri online, practic nu în bănci?

Ludovic Orban: Asta va depinde de evoluţia epidemiei.

Reporter: În acest moment, înțeleg că nu există un fel de scenariu?

Ludovic Orban: Sigur că trebuie să fim pregătiți pentru orice situație. Din acest motiv, de exemplu, ne gândim la o soluție ca să putem să oferim fiecărui copil, indiferent unde domiciliază, să-i oferim şansa de a avea acces la cursuri online. De asemenea, să ajutăm școlile care nu au echipamentele și tehnica necesare ca să poată să permită organizarea acestor cursuri online. Paza bună trece primejdia rea – așa cum am spus-o. Şi vom fi pregătiți şi pentru această situație. Sigur, dacă la data de 15 septembrie, când încep școlile, nu va exista risc de îmbolnăvire, vom începe școala normal.

Reporter: Şi o singură chestiune aș vrea să vă mai întreb și am terminat. Ați declarat la un moment dat că doar elevii care nu-și pot permite măștile acestea, le pot primi de la școală. Acum, or să vină două săptămâni, perioada 2-12 iunie…

Ludovic Orban: Am spus că vom lua măşti pentru toți, n-am spus că… Deci măști vor fi pentru orice copil care vine fără mască la școală.

Reporter: Câte?

Ludovic Orban: Câte este necesar.

Reporter: Mulțumesc.

Ludovic Orban: De asemenea, pregătim, și aici sigur facem o analiză pe baza anchetelor sociale, pe baza bazelor de date de la AJPIS, să sprijinim cu măști și persoanele care se află sub incidența legii privind venitul minim garantat, anumite categorii de persoane vulnerabile și care nu au resursele pentru a-și putea achiziționa aceste măşti și dacă vom impune obligativitatea avem în plan să susținem aceste persoane vulnerabile prin distribuirea de măşti.

Articolul Orban: Toți elevii vor primi măști la școală, atâtea câte va fi nevoie. Dacă pe 15 septembrie nu va fi risc de îmbolnăvire vom începe școala normal apare prima dată în Edupedu.

Close