Orban: Există foarte mulți medici în rețeaua școlară care trebuie solicitați să susțină efortul pe care îl facem. Anul trecut erau 640 de medici școlari

Orban: Există foarte mulți medici în rețeaua școlară care trebuie solicitați să susțină efortul pe care îl facem. Anul trecut erau 640 de medici școlari

Premierul interimar Ludovic Orban a anunțat că medicii din rețeaua școlară vor fi implicați în eforturile de evitare a răspândirii coronavirusului în România. ”Am apelat la doamna ministru Anisie, exită foarte mulți medici în rețeaua școlară care trebuie solicitați să susțină efortul pe care îl facem”, a declarat Orban la ședința Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență.

Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică în anul școlar 2018-2019 erau 640 de medici școlari angajați în toate școlile și grădinițele din țară. Pe lângă aceștia erau 2903 asistente școlare angajate. Majoritatea medicilor sunt în unitățile din mediul urban.

FOTO: Captura video Guvernul României

Articolul Orban: Există foarte mulți medici în rețeaua școlară care trebuie solicitați să susțină efortul pe care îl facem. Anul trecut erau 640 de medici școlari apare prima dată în Edupedu.

Close