Olanda: Guvernul a decis închiderea şcolilor, începând de luni

Olanda: Guvernul a decis închiderea şcolilor, începând de luni

Guvernul Olandei a decis duminică închiderea tuturor şcolilor, cafenelelor, restaurantelor şi cluburilor sportive din ţară, pentru a limita epidemia de COVID-19, informează Reuters, preluat de Agerpres.

Cabinetul condus de premierul Mark Rutte a fost reticent faţă de închiderea şcolilor, dar a cedat la presiunile profesorilor şi ale medicilor, transmite agenția de presă.

Televiziunea naţională NOS a anunţat că restricţiile vor intra în vigoare de luni. Premierul olandez, Mark Rutte, se va adresa naţiunii luni seara, pentru a explica măsurile, cele mai drastice luate până acum la nivel naţional împotriva epidemiei provocate de coronavirus.

În Olanda s-au confirmat până acum 20 de decese cauzate de coronavirus, scrie Agerpres. Duminică au apărut alte 176 cazuri de contaminare; totalul a urcat astfel la 1.135, conform datelor Institutului Naţional pentru Sănătate Publică.

Citește și:

 

 

Articolul Olanda: Guvernul a decis închiderea şcolilor, începând de luni apare prima dată în Edupedu.

Close