O universitate, chiar dacă este într-o localitate cu scenariul roșu, poate decide activitate cu prezență fizică, anunță Ministrul Educației

O universitate, chiar dacă este într-o localitate cu scenariul roșu, poate decide activitate cu prezență fizică, anunță Ministrul Educației

O universitate, chiar dacă este într-o localitate cu scenariul roșu, poate decide activitate cu prezență fizică, a declarat ministrul Educației la Realitatea TV. Acesta a spus că decizia se ia în baza autonomiei universitare.

Ministrul Sorin Cîmpeanu a mai spus că “decizia vine în paralel cu răspunderea”, în cazul universităților.

“O universitate, chiar dacă este într-o localitate cu scenariul roșu, poate să decidă activitate cu prezență fizică.

Universitățile, pe baza autonomiei universitare, au decizie totală în a decide în ce mod vor funcționa în al II-lea semestru”, a declarat Cîmpeanu.

Reamintim că președintele Klaus Iohannis a anunțat joi că din 8 februaria anumite majoritatea școlilor se vor redeschide, iar despre universități a spus că “având în vedere că fiecare universitate are specificul ei, decizia va fi luată la nivelul fiecărei universități, având în vedere autonomia universitară, însă, evident, dumnealor sunt liberi să se alinieze la scenariul după care funcționează și preuniversitarul”.

Sorin Cimpeanu / Foto: Facebook.com

Articolul O universitate, chiar dacă este într-o localitate cu scenariul roșu, poate decide activitate cu prezență fizică, anunță Ministrul Educației apare prima dată în Edupedu.ro.

Close