O persoană a decedat după prăbuşirea unei clădiri la Universitatea Curtin din Australia

O persoană a decedat după prăbuşirea unei clădiri la Universitatea Curtin din Australia

La Universitatea Curtin din Australia de Vest s-a prăbuşit marţi o clădire, iar presa locală a informat că există victime – cel puţin un mort şi mai mulţi răniţi, transmite Reuters. Imaginile difuzate online arată că a căzut şi un tavan de sticlă aflat în construcţie, relatează Agerpres.

Departamentul de pompieri şi servicii de urgenţă a confirmat informaţia din ziarele şi televiziunile locale privind pierderea unei vieţi omeneşti şi a adăugat că două victime sunt încă prinse sub dărâmături.

Tragedia a avut loc în campusul Bentley din Perth. Universitatea Curtin a comunicat că prăbuşirea s-a produs la o clădire în construcţie şi că nu a fost implicat niciun student sau membru al personalului.

Clădirea afectată făcea parte dintr-un proiect denumit The Exchange, alături de un hotel, unităţi de cazare pentru studenţi şi spaţii comerciale, arată ziarul The West Australian.

Articolul O persoană a decedat după prăbuşirea unei clădiri la Universitatea Curtin din Australia apare prima dată în Edupedu.

Close