O grădiniță și o școală din județul Timiș trec în scenariul online, după ce șapte cadre didactice au fost testate pozitiv la COVID

O grădiniță și o școală din județul Timiș trec în scenariul online, după ce șapte cadre didactice au fost testate pozitiv la COVID

Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Timiş, convocat vineri de subprefectul Mircea Băcală,  a hotărât suspendarea activităţii, cu funcţionare în scenariul online, în cazul a două unităţi de învăţământ unde au fost identificate şi confirmate cu coronavirus cadre didactice şi personal angajat, potrivit Agerpres.

Potrivit subprefectului, în această situaţie sunt Grădiniţa din Pesac şi Centrul Şcolar pentru Educaţie Incluzivă ‘Dumitru Ciumăgeanu’ din Timişoara, unde Direcţia de Sănătate Publică Timiş a declarat focar din cauza îmbolnăvirii a şapte cadre didactice. Totodată, la Şcoala Gimnazială Parţa şi la Grădiniţa Parţa, toate activităţile didactice se vor desfăşura în scenariul online.

Faţă de săptămâna trecută, 212 unităţi şcolare îşi vor modifica scenariile.

Şeful Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş, Marin Popescu, a anunţat că ‘după 8 februarie, au fost confirmate patru cazuri de elevi cu COVID, respectiv, câte unul de clasa a VIII-a la Sânnicolau Mare, la clasa a XII-a de la Liceul Gătaia şi doi elevi din învăţământul primar din Timişoara. Ţinând cont de perioada de incubaţie, elevii au fost infectaţi înainte de data de 8 februarie. Nu există cazuri de profesori confirmaţi pozitiv. Numai cursurile clasei a VIII-a de la Sânnicolau Mare au fost suspendate’.

Articolul O grădiniță și o școală din județul Timiș trec în scenariul online, după ce șapte cadre didactice au fost testate pozitiv la COVID apare prima dată în Edupedu.ro.

Close