O elevă din Iaşi ar putea rata bacalaureatul din pricina divorţului părinţilor: tată din Iaşi, mamă din Valencia

O elevă din Iaşi ar putea rata bacalaureatul din pricina divorţului părinţilor: tată din Iaşi, mamă din Valencia

Din cauza unei sentințe din Spania, care nu este încă definitivă, nefiind astfel recunoscută de autoritățile române, o tânără din Iași ar putea să nu fie acceptată la examenul de bacalaureat din acest an, relatează Ziarul de Iași, potrivit G4Media.ro.

Părinţii săi au divorţat în urmă cu 11 ani. V.N.H. se căsătorise cu o spanioloaică, din relaţia lor rezultând o fetiţă. În 2011, Judecătoria din Valencia a consemnat divorţul de comun acord. Fata a rămas în grija tatălui, iar mama a fost obligată la plata unei pensii lunare de întreţinere în cuantum de 100 de euro. V.N.H. s-a întors între timp în ţară, fata fiind înscrisă la studii în Paşcani.

Citește articolul complet pe G4Media.ro

Foto: © Arrowsmith2 | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul O elevă din Iaşi ar putea rata bacalaureatul din pricina divorţului părinţilor: tată din Iaşi, mamă din Valencia apare prima dată în Edupedu.ro.

Close