“Nu putem vorbi despre procente de 100%” – coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, despre ideea ca orele să se desfășoare cu prezență fizică totală în școlile cu 100% vaccinare

“Nu putem vorbi despre procente de 100%” – coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, despre ideea ca orele să se desfășoare cu prezență fizică totală în școlile cu 100% vaccinare

“Nu putem vorbi de procente de 100%, prin simplul fapt că unele persoane au contraindicații de vaccinare”, a spus, marți, coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță. El a răspuns ideii enunțate de ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, ca școala să se desfășoare cu prezență fizică 100% acolo unde există “vaccinare 100%”. În ceea ce privește introducerea testării cu teste noninvazive, cerută tot de Ministerul Educației, secretarul de stat din Ministerul Sănătății Andrei Baciu, a spus că “experții se vor pronunța în perioada următoare”.

Întrebat în legătură cu ideea vehiculată de ministrul Cîmpeanu și “dacă există astfel de situații unde să fie 100%” rata de vaccinare, Valeriu Gheorghiță a apreciat că numărul celor care se vaccinează va crește, dar nu se poate vorbi de 100%. El a arătat că profesorii s-au vaccinat într-o proporție mai mare decât personalul auxiliar pentru că ei au fost ținta unei componente speciale a campaniei de vaccinare. Dar, a arătat oficialul, în privința organizării activităților din învățământ, în funcție de vaccinare, “nu cred că se poate lua în acest moment o decizie”.

Valeriu Gheorghiță – declarația pe larg:

  • “Eu cred că nu putem vorbi de procente de 100%, prin simplul fapt că unele persoane au contraindicații de vaccinare. Din acest punct de vedere, sunt, de asemenea, convins că procentul de acum de acoperire vaccinală în rândul personalului din învățământ va crește. Vreau să menționez că inclusiv în ceea ce privește acea etapă specială de vaccinare care a fost adresată personalului din învățământ a fost adresată personalului didactic, adică celor care erau la interfața directă cu elevii. Tocmai de aceea, dacă ne-am uita la tipul personalului din învățământ vaccinați, foarte mulți dintre dascăli sunt deja vaccinați. În orice unitate de învățământ există și alte categorii profesionale care nu se află la relația directă cu copiii. Tocmai de aceea trebuie făcută această analiză, pentru a vedea câți dascăli, din toți cei existenți, au fost vaccinați. Sigur, și personalul auxiliar este foarte important. Însă, în ceea ce privește o decizie de organizare a activităților de învățământ, este, cred, mult prea devreme. Sunt propuneri, sunt analize care se află în dezbatere, chiar în dezbatere publică. Nu cred că se poate lua în acest moment o decizie.”

Secretarul de stat Andrei Baciu, despre testele noninvazive: 

  • “Este o variantă de teste care e discutată în anumite țări europene. Se analizează această variantă, de a utiliza și în România astfel de teste. Trebuie să vii cu opțiuni și lucruri concrete, care pot fi implementate – nu e doar o chestiune de înlocuire. Se lucrează la analiză și experții se vor pronunța în perioada imediat următoare”.
Citește și: Școlile cu procent de vaccinare 100% ar putea să solicite prezență fizică 100% indiferent de scenariul în care funcționează – anunță ministrul Educației

Articolul “Nu putem vorbi despre procente de 100%” – coordonatorul campaniei de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, despre ideea ca orele să se desfășoare cu prezență fizică totală în școlile cu 100% vaccinare apare prima dată în Edupedu.ro.

Close