“Nu ne-am gândit să scriem explicit că relațiile sexuale între profesori și studenți sunt interzise” – Liviu Lucaci, rectorul UNATC, într-un interviu pentru culturaladuba.ro

“Nu ne-am gândit să scriem explicit că relațiile sexuale între profesori și studenți sunt interzise” – Liviu Lucaci, rectorul UNATC, într-un interviu pentru culturaladuba.ro

Întrebat de ce relațiile sexuale dintre profesori și studenți nu sunt interzise în Codul de Etică al Universității Naționale de Artă teatrală și Cinematografică, rectorul instituției, Liviu Lucaci, a spus că nu s-a gândit să scrie explicit asta. În interviul acordat culturaladubă.ro, acesta a negat că ar fi avut vreo relație cu vreo studentă în cei 25 de ani de carieră didactică la UNATC.

În Codul de Etică sau în regulamentul intern al facultăților, nu este interzis ca un profesor să îi ceară unui student să se dezbrace. Este acesta un abuz sau un exercițiu de actorie? 

Rectorul Liviu Lucaci a spus că nu a luat până acum măsuri suplimentare pentru verificarea comportamentului profesorilor și prevenirea abuzurilor, după seria de interviuri și mărturii ale actrițelor care au reclamat abuzuri, umilințe, jigniri.

În cei 25 de ani de carieră de profesor aici, ați avut vreodată relații sexuale cu studente?

Liviu Lucaci: „Nu am avut.

Adică, încă o dată. În momentul în care dacă tu, cu studentele tale ai astfel de relații, evident că se presupune că tu obții un avantaj și asta nu e deloc bine.

Însă există situații celebre în UNATC, în care unele dintre aceste relații chiar s-au oficializat. Deci ele au existat și există.

Liviu Lucaci: Recunosc una dintre aceste situații, când s-au oficializat după ce n-a mai fost studentă.

Asta înseamnă că existau dinainte, dacă s-au oficializat după.

Liviu Lucaci: Nu am de unde să știu. Posibil.

Ținând cont de aceste lucruri și de actuala discuție din domeniul artistic despre abuzuri, vă gândiți la o reeditare a Codului de Etică? Simțiți că ceva trebuie să se schimbe și dacă da, ce anume?

Liviu Lucaci: Da, da. Obligatoriu trebuie să facem asta. Subiectul trebuie pus pe masă limpede, în cadru instituțional, trebuie discutat cu cei care au suferit de pe urma acestor abuzuri, trebuie discutat cu cei care să reglementeze lucrurile în interiorul tuturor facultăților de profil.

Deci ca lucrurile să fie limpezi, să nu mai existe niciun fel de posibilitate ca lucrurile astea să se repete.

În cât timp se va întâmpla asta?

Liviu Lucaci: Câteva luni, probabil în toamnă, cel târziu, ar trebui să avem această modificare”.

Interviul integral pe culturaladuba.ro

Articolul “Nu ne-am gândit să scriem explicit că relațiile sexuale între profesori și studenți sunt interzise” – Liviu Lucaci, rectorul UNATC, într-un interviu pentru culturaladuba.ro apare prima dată în Edupedu.ro.

Close