Noua tulpină de coronavirus din Anglia oferă indicii că s-ar putea transmite mai ușor și la copii – oameni de știință britanici

Noua tulpină de coronavirus din Anglia oferă indicii că s-ar putea transmite mai ușor și la copii – oameni de știință britanici

Noua tulpină de coronavirus care se răspândește în Marea Britanie prezintă mutații care ar putea însemna că și copiii se pot infecta într-o măsură similară adulților, spre deosebire de tulpinile anterioare, potrivit unor oameni de știință care urmăresc virusul, în cadrul unui grup de lucru al guvernului britanic, citați de Reuters.

Potrivit lui Neil Ferguson, profesor și epidemiolog de la Imperial College London și membru al grupului menționat, “există un indiciu că [varianta nouă de coronavirus] are o înclinație mai puternică să infecteze copii (…) Nu am stabilit vreo formă de cauzalitate în cest sens, dar se vede în date”.

El a precizat că este nevoie de mai multe cercetări pentru a vedea cum se comportă noua tulpină, de acum înainte. 

Este vorba despre tulpina de coronavirus despre care oamenii de știință spun că se transmite cu până la 70% mai ușor decât celelalte înregistrate până acum și a cărei răspândire în unele regiuni ale Angliei a determinat mai multe țării – inclusiv România – să întrerupă legăturile de transport cu Marea Britanie.

Articolul Noua tulpină de coronavirus din Anglia oferă indicii că s-ar putea transmite mai ușor și la copii – oameni de știință britanici apare prima dată în Edupedu.ro.

Close