Noi precizări privind deplasările elevilor în străinătate, trimise de inspectorate către școli: în programele Erasmus, părinții cu directorii și profesorii vor lua decizia finală / La olimpiadele școlare, un cadru medical trebuie să fie prezent

Noi precizări privind deplasările elevilor în străinătate, trimise de inspectorate către școli: în programele Erasmus, părinții cu directorii și profesorii vor lua decizia finală / La olimpiadele școlare, un cadru medical trebuie să fie prezent

USR scrisoare deschisaUSR scrisoare deschisa

Noi precizări privind deplasările elevilor în străinătate au fost trimise astăzi, 26 februarie 2020, de inspectorate către școli. “Decizia finală cu privire la participarea la activități care presupun mobilități pe programe Erasmus o vor lua părinții împreună cu conducerile unităților de învățământ și cadrele didactice”, prevede o notă a Inspectoratului Școlar Județean Prahova, obținută de Edupedu.ro.
  • În ceea ce privește olimpiadele școlare, acestea “se vor desfășura conform calendarului național”, dar la fazele județene “în ziua probei trebuie asigurată prezența unui cadru medical”, se arată în nota trimisă de ISJ Prahova către școli.

Precizările vin după ce, luni, Ministerul Educației le-a recomandat școlilor “limitarea/suspendarea/anularea tuturor activităților care implică deplasări în străinătate”, din cauza riscului de infecție cu coronavirus. Marți, ministrul Monica Anisie a nuanțat măsurile și, în cadrul unei videoconferințe cu inspectorii școlari generali, a transmis că “recomandarea privind limitarea/anularea pentru deplasările în străinătate se referă în mod special pentru zonele de carantină”.

Nota trimisă astăzi de ISJ Prahova către toate școlile din județ, obținută de Edupedu.ro, informează că “pentru plecările în Italia, aceste mobilități se vor putea reprograma (cheltuielile făcute rămân eligibile, amânarea plecărilor fiind considerată caz de forță majoră)”.

“Pentru celelalte țări care nu sunt declarate zone de risc în această perioadă, decizia cu privire la participarea la activități care presupun mobilități pe programe Erasmus o vor lua părinții împreună cu conducerile unităților de învățământ și cadrele didactice. Reuniunile de proiecte se pot desfășura atâta timp cât nu au loc în Italia/în alte zone de risc”, anunță Inspectoratul.

Nota trimisă astăzi de Inspectoratul Școlar Județean (ISJ) Prahova către școli:

 

Citește și:

 

Articolul Noi precizări privind deplasările elevilor în străinătate, trimise de inspectorate către școli: în programele Erasmus, părinții cu directorii și profesorii vor lua decizia finală / La olimpiadele școlare, un cadru medical trebuie să fie prezent apare prima dată în Edupedu.

Close