Nelu Tătaru, ministrul Sănătății: Pe 10 septembrie școlile vor propune scenariul pentru fiecare unitate / Nu va mai exista acea declarație pe propria răspundere pentru părinți

Nelu Tătaru, ministrul Sănătății: Pe 10 septembrie școlile vor propune scenariul pentru fiecare unitate / Nu va mai exista acea declarație pe propria răspundere pentru părinți

Părinții și copiii nu vor afla mai devreme de 10 septembrie cum începe concret școala în cazul lor. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a anunțat în această dimineață într-o conferință susținută alături de ministrul Educației că “pe 10 septembrie consiliile de administrație ale școlilor vor prezenta comitetelor județene, Direcțiilor de Sănătate Publică (DSP-urilor) și Inspectoratului Școlar scenariul la care s-au hotărât să înceapă acel an școlar”.

Propunerile școlilor se vor baza pe datele de la Institutul Național de Sănătate Publică. Concret, pe 7 septembrie Institutul Național de Sănătate Publică va face publică evaluarea fiecărei unități administrativ teritoriale, a spus Nelu Tătaru, ministrul sănătății. Declarația a fost făcută în conferință de presă comună cu Monica Anisie, ministrul Educației.

Cele mai importante declarații ale ministrului Sănătății, Nelu Tătaru:
  • Plecând de la experiența examenelor naționale unde am impus măsurile de distanțare și protecție sanitară, am adaptat acele reguli și pentru începutul anului școlar.
  • Am plecat de la premisa că procesul de învățământ și stat aproape șase luni de zile trebuie să înceapă
  • Acele riscuri asumate de cazuri noi le vom putea acoperi tocmai
  • Pe 7 septembrie Institutul Național de Sănătate publică va face publică evaluarea fiecărei unități administrativ teritoriale
  • Pe 10 septembrie consiliile de administrație ale școlilor vor prezenta comitetelor județene, DSP-urilor și Inspectoratului școlar scenariul la care s-au hotărât să înceapă acel an școlar
  • Libertatea acordată unităților de învățământ sub coordonarea inspectoratelor școlare și a comunității Comitetul pentru Situații de Urgență este acea de centralizare în contextul în care vrem ca fiecare unitate școlară să înceapă pe un scenariu particular acest an școlar
  • Primordială pentru a începe în acel scenariu 1, verde, este distanțarea
  • Nu va mai exista acea declarație pe propria răspundere, urmând ca fiecare dintre noi să avem responsabilitatea acelui triaj observațional din informarea părinților sau din informarea cadrelor didactice precum și adaptarea după un triaj observațional la un triaj epidemiologic, adică existența unui personal medical.
  • Copiii de la grădiniță, până la cinci ani, nu vor purta mască
VIDEO Conferința susținută de ministrul Educației, Monica Anisie, și ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, pe 1 septembrie:

Articolul Nelu Tătaru, ministrul Sănătății: Pe 10 septembrie școlile vor propune scenariul pentru fiecare unitate / Nu va mai exista acea declarație pe propria răspundere pentru părinți apare prima dată în Edupedu.

Close