Monica Anisie, despre programa școlară: Competențele-cheie trebuie atinse, nu trebuie neapărat să fie realizate toate conținuturile

Monica Anisie, despre programa școlară: Competențele-cheie trebuie atinse, nu trebuie neapărat să fie realizate toate conținuturile

“La finalul anului școlar să fie atinse toate competențele, nu neapărat să fie realizate toate conținuturile”, deoarece formarea de competențe este obiectivul programei școlare, a spus miercuri ministrul Educației, Monica Anisie, citată de Agerpres. Aceasta a reluat, în cadrul unei vizite la Focșani, subiectul competențelor ca obiectiv esențial pentru programa școlară, subiect atins și marți seară, într-un interviu pentru Digi24.

Monica Anisie la Focșani, citată de Agerpres:

  • “Necesarul de profesori este asigurat de fiecare IŞJ şi de către unităţile de învăţâmânt. În momentul în care există un cadru didactic care nu mai poate continua activitatea în şcoală, fiecare inspectorat şcolar face solicitare la Ministerul Educaţiei şi noi vom asigura cadrul legislativ în aşa fel încât să se poată face lecţii cu profesori suplinitori. (…) Programa şcolară prevede formarea de competenţe cheie. Ceea ce reprezintă conţinuturi, acestea sunt şi la latitudinea cadrului didactic. Totul este ca la finalul anului şcolar să fie atinse toate competenţele, nu neapărat să fie realizate toate conţinuturile. Competenţele sunt importante“.

Ce a spus Monica Anisie, pe tema programei și priorităților de predare, în interviul de la Digi24:

  • Pentru a schimba programa trebuie respectată o procedura dificilă, cu reunirea tuturor comisiilor. Am redus, însă, din hârtiile pe care noi profesorii trebuia să le realizăm până anul acesta, eu zic că cu 80% [din timpul pierdut de profesori cu birocrația s-ar fi redus]
  • Eu am avut propunerea și de reducere a numărului de ore. S-au întrunit comisiile, au făcut niște propuneri și în momentul în care să începem cu reducerea numărului de ore o lege a abrogat prevederea din Legea educației a articolului 66. Dacă reduceam numărul de ore, puteam să reduc și programa școlară. Acum, când suntem deja la începutul anului școlar, acest lucru nu a fost posibil
  • Ce am putut să fac a fost să reduc programa pentru examenele naționale
  • Pregătim documente pentru a veni în sprijinul dvs. Să recomandăm profesorilor câteva dintre conținuturile care se concentrează asupra competențelor cheie pe care trebuie să le dezvoltăm copiilor
  • Întrebare: Radu Gologan, pentru Edupedu.ro: Să uităm că programa școlară trebuie parcursă cuvânt cu cuvânt, cred că 20-30% este esențial. Restul sunt exerciții pentru a-ți antrena mintea să lucreze repede. Care 20-30%? Monica Anisie: Aici, specialiștii pentru fiecare domeniu trebuie să spună. Profesorii oricum au la dispoziție 25% din timp să realizeze activități de învățare, de fixare sau evaluare cu copiii. 75% e obligatoriu.
Citește și: Radu Gologan: Să uităm că programa școlară trebuie parcursă cuvânt cu cuvânt, cred că 20-30% este esențial. Restul sunt exerciții pentru a-ți antrena mintea să lucreze repede

Articolul Monica Anisie, despre programa școlară: Competențele-cheie trebuie atinse, nu trebuie neapărat să fie realizate toate conținuturile apare prima dată în Edupedu.

Close