Ministrul Sănătății cere centralizarea numărului de paturi pediatrice în județe, în condițiile în care tulpina Delta afectează mai mult copiii și populația tânără, comparativ cu variantele anterioare

Ministrul Sănătății cere centralizarea numărului de paturi pediatrice în județe, în condițiile în care tulpina Delta afectează mai mult copiii și populația tânără, comparativ cu variantele anterioare

Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, a cerut o centralizare a numărului de paturi la nivel județean, ce pot fi alocate îngrijirii pacienților pediatrici, inclusiv pentru ATI pediatrie, având în vedere faptul că tulpina Delta a noului coronavirus afectează în număr mai mare copiii și populația tânără, comparativ cu variantele anterioare, potrivit unui comunicat de presă.

Solicitarea a fost făcută într-o serie de videoconferințe pe care ministrul Mihăilă și secretarul de stat MAI Raed Arafat le-au avut cu directorii direcțiilor de sănătate publică județene și cu managerii unităților sanitare implicate în îngrijirea pacienților Covid-19, în vederea pregătirii spitalelor pentru creșterea incidenței cazurilor.

Pe lângă centralizarea numărului de paturi pentru pacienți pediatrici, ministrul a cerut să se verifice, în unitățile sanitare, dacă există un stoc adecvat de materiale și echipamente de protecție și dacă aparatura funcționează în parametri optimi. A fost cerută și o evidență a medicilor ATI și a medicilor rezidenți care pot fi detașați către alte unități sanitare, dacă va fi nevoie.

Articolul Ministrul Sănătății cere centralizarea numărului de paturi pediatrice în județe, în condițiile în care tulpina Delta afectează mai mult copiii și populația tânără, comparativ cu variantele anterioare apare prima dată în Edupedu.ro.

Close