Ministrul Muncii despre egalitatea de gen: “Germania a aprobat o lege privind prezența obligatorie a femeilor în CA-uri. Este un lucru care merită discutat și la noi”

Ministrul Muncii despre egalitatea de gen: “Germania a aprobat o lege privind prezența obligatorie a femeilor în CA-uri. Este un lucru care merită discutat și la noi”

Un plan realist privind recuperarea după criză trebuie să urmărească și reducerea inegalității de gen pe piața muncii, susține ministrul Muncii şi Protecției Sociale, Raluca Turcan, într-o postare pe pagina de Facebook. Aceasta mai spune că pandemia “a dat înapoi ani de progrese în privința egalității de gen”, relatează Economedia.ro.

Amintim că Raluca Turcan a fost singura femeie ministru din Executivul condus de Florin Cîțu, în momentul învestirii guvernului. Ulterior, i s-a alăturat Ioana Mihăilă, noua doamnă ministru a sănătății, care l-a înlocuit pe Vlad Voiculescu.

“Chiar acum două săptămâni, printr-o ordonanță de urgență, am decis creșterea stimulentului de reinserție la 1500 de lei pentru părinții care revin la muncă la 6 luni de la nașterea copilului, o măsură menită să sprijine femeile pe piața muncii. Cred că merită analizată și experiența statelor europene în materie și amintesc că Germania a aprobat anul trecut o lege privind prezența obligatorie a femeilor în consiliile de administrație și inclusiv o prevedere ca minim unul dintre 3 membri în CA să fie o femeie. Este un lucru care merită discutat și la noi”, spune Turcan.

Citește articolul integral pe Economedia.ro

Articolul Ministrul Muncii despre egalitatea de gen: “Germania a aprobat o lege privind prezența obligatorie a femeilor în CA-uri. Este un lucru care merită discutat și la noi” apare prima dată în Edupedu.ro.

Close