„Ministrul Educației este de negăsit. De la încheierea campaniei electorale, Anisie și-a desfășurat activitatea în mod netransparent, ignorând cu desăvârșire partenerii de dialog social” – Consiliul Național al Elevilor

„Ministrul Educației este de negăsit. De la încheierea campaniei electorale, Anisie și-a desfășurat activitatea în mod netransparent, ignorând cu desăvârșire partenerii de dialog social” – Consiliul Național al Elevilor

„În ciuda faptului că ne aflăm la final de an calendaristic, o perioadă foarte importantă pentru educația din România, o perioadă în care se conturează bugete și se pun bazele semestrului al doilea, ministrul educației este de negăsit”, atrage atenția Consiliul Național al elevilor într-un comunicat de presă. Ei solicită viitorilor guvernanți să consulte elevii și partenerii sociali atunci când iau decizii majore pentru sistemul de învățământ.

„De la încheierea campaniei electorale și a alegerilor parlamentare, Ministerul Educației și Cercetării și-a desfășurat activitatea în mod netransparent, ignorând cu desăvârșire partenerii de dialog social. Consiliul Național al Elevilor condamnă ferm atitudinea ministrului educației și cercetării, Monica Anisie, care se eschivează de la un dialog cu reprezentanții elevilor, deși, în luna noiembrie a anului trecut aceasta declara că își dedică întregul mandat tinerilor”, critică reprezentanții elevilor

Consiliul Național al Elevilor a publicat și un set de propuneri pentru guvernarea educației.

„Solicităm viitorilor guvernanți să consulte elevii din România atunci când se iau
decizii majore pentru sistemul de învățământ, asigurându-se, în același timp, de faptul că
următorul ministru al educației va fi capabil de un dialog transparent și productiv cu
reprezentanții societății civile”, se mai arată în mesajul elevilor.

„E regretabil faptul că ministrul educației și cercetării refuză cu desăvârșire să ia
legătura cu reprezentanții elevilor, ținând cont de faptul că ne aflăm la final de an
calendaristic, când se iau cele mai importante decizii privind bugetul educației și modul
de desfășurare al semestrului al doilea. Facem apel la ministrul educației și cercetării să
nu mai ignore elevii din România!”, a declarat Rareș Voicu, președintele Consiliului
Național al Elevilor.

Sursă foto: Facebook/Rareș Voicu

Articolul „Ministrul Educației este de negăsit. De la încheierea campaniei electorale, Anisie și-a desfășurat activitatea în mod netransparent, ignorând cu desăvârșire partenerii de dialog social” – Consiliul Național al Elevilor apare prima dată în Edupedu.ro.

Close