Ministrul Educației, despre modelul hibrid: Nu știu să răspund de ce, în același condiții, elevilor de a IV-a li se permite să participe fizic efective întregi, iar cei de clasa a VIII-a să aibă efective înjumătățite

Ministrul Educației, despre modelul hibrid: Nu știu să răspund de ce, în același condiții, elevilor de a IV-a li se permite să participe fizic efective întregi, iar cei de clasa a VIII-a să aibă efective înjumătățite

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a afirmat luni că nu înțelege diferența pentru care elevii de clasa a IV-a dintr-o școală pot participa la ore față în față cu toată clasa, dar cei de a VIII-a trebuie să vină la școală cu efective înjumătățite. El s-a referit, astfel, la modelul hibrid care a fost introdus în cazul elevilor din ani terminali din zonele aflate în scenariu roșu, în pofida obiecțiilor ministrului față de acest model.
  • Amintim că, începând cu vara anului trecut, studii repetate au argumentat că există diferențe de transmisie între elevii de vârste mici (școala primară) și cei din clasele mari de gimnaziu și cei din liceu.

Ministrul Educației Sorin Cîmpeanu – luni, la Radio România Actualități:

  • “Nu știu să răspund la întrebarea de ce în aceeași școală care funcționează în scenariul roșu, pe același palier, în două clase identice ca suprafață, lucrurile stau diferit în sensul în care celor din clasa a 4-a, spre exemplu, li se permite – și e foarte bine că li se permite – să participe cu prezență fizică efective întregi, iar în clasa de lângă, repet, suprafață identică, aceleași condiții, cei de clasa a 8-a trebuie să aibă efectivele înjumătățite. Cu atât mai mult cu cât aceștia susțin examenul de Evaluare Națională, un examen determinant pentru viitorul oricărui elev.

El a reafirmat, în intervenția radiofonică, poziția că modelul hibrid, deși nu a fost unul hibrid, trebuie folosit ca varianta “cea mai convenabilă”, cealaltă opțiune fiind școala online pentru toți elevii din clasele respective.

Edupedu.ro a scris, duminică, despre un document cu instrucțiuni către școli, cu privire la regulile aplicabile în scenariul roșu, document potrivit căruia pot veni fizic la școală doar 15 elevi dintr-o clasă de-a VIII-a și 17 de-a XII-a, profesională/postliceală an terminal.

Duminică seară, ministrul Cîmpeanu a spus despre scenariul hibrid: „A generat pierderi, dar puși fiind în situația de a alege între două variante rele, suntem obligați de a numi răul cel mai mic”. Acesta este prevăzut în hotărârea emisă duminică dimineață de Comitetul Municipal pentru Situații de Urgență, pe fondul intrării Bucureștiului în scenariul roșu.

  • Amintim că studiile internaționale și experți au notat în mod repetat că, în timp ce școlile rămân în general locuri “relativ sigure”, comparativ cu alte medii, din punct de vedere epidemiologic, există diferențe între elevii cu vârste mici și adolescenți – exemple aici sau aici. Între altele, de aceea primele școli care se redeschid, după perioade extinse de “lockdown”, sunt școlile primare – cum s-a întâmplat, recent, cu redeschiderea din Germania

Photo 180414657 © Tetiana SoaresDreamstime.com

Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Ministrul Educației, despre modelul hibrid: Nu știu să răspund de ce, în același condiții, elevilor de a IV-a li se permite să participe fizic efective întregi, iar cei de clasa a VIII-a să aibă efective înjumătățite apare prima dată în Edupedu.ro.

Close