Ministrul Educației anunță revizuirea tuturor hârtiilor și procedurilor cerute de ARACIP în școli: Degeaba am inițiat debirocratizarea, dacă activitatea unităților de învățământ e blocată de niște decizii și cutume ale Agenției de asigurare a calității în învățământul preuniversitar

Ministrul Educației anunță revizuirea tuturor hârtiilor și procedurilor cerute de ARACIP în școli: Degeaba am inițiat debirocratizarea, dacă activitatea unităților de învățământ e blocată de niște decizii și cutume ale Agenției de asigurare a calității în învățământul preuniversitar

„Am hotărât să revizuiesc toate procedurile Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP) care îngreunează activitatea în cadrul unităților de învățământ. Degeaba am inițiat procesul de debirocratizare la nivelul unităților de învățământ, dacă activitatea acestora e blocată de niște decizii și cutume ale celor de la ARACIP. Nu voi ezita să iau decizii în ceea ce privește activitatea celor de la ARACIP!”, a transmis pe Facebook, joi seara, ministrul Educației, Monica Anisie. În urmă cu un an, premierul Ludovic Orban spunea că ARACIP este instituția care-i „agasează cel mai mult pe profesori”.

Monica Anisie a mai spus că eliminarea unor proceduri ARACIP va începe chiar de vineri. „Le-am cerut de atâta timp să vină cu propuneri concrete, cu soluții, însă până acum nu am primit mai nimic!”, a acuzat ministrul Educației.

Anunțul integral al ministrului Educației, Monica Anisie, publicat pe Facebook:

“Așa cum am promis, voi continua să debirocratizez activitatea cadrelor didactice! Nicio ,,hârtie” care nu produce un rezultat pentru elevi nu va fi păstrată!

1. Condica de prezență va fi simplificată. Ea va reprezenta ceea ce ar trebui să fie, documentul de pontaj și atât!

2. Am hotărât să revizuiesc toate procedurile Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP) care îngreunează activitatea în cadrul unităților de învățământ.

Degeaba am inițiat procesul de debirocratizare la nivelul unităților de învățământ, dacă activitatea acestora e blocată de niște decizii și cutume ale celor de la ARACIP.

Nu voi ezita să iau decizii în ceea ce privește activitatea celor de la ARACIP! Le-am cerut de atâta timp să vină cu propuneri concrete, cu soluții, însă până acum nu am primit mai nimic!

De mâine, dragi colegi profesori, începem, #împreună, simplificarea/eliminarea unor proceduri ARACIP!

Îmi doresc un învățământ de calitate, dar acest lucru trebuie să se reflecte și în realitate, nu doar în veșnicele hârtii în care ne-am acoperit în ultimii douăzeci de ani, în standarde, situații ori proceduri care trebuie îndeplinite. Consider că se impune o schimbare pentru a remedia situația și a crește nivelul educațional în unitățile noastre de învățământ.”

Informații de background

Amintim că premierul declara la ceremonia de instalare a Monicăi Anisie în funcția de ministru al Educației că ARACIP și ARACIS [agențiile care evaluează și acreditează școlile/grădinițele de stat și private – și universitățile de stat și private – n.red.] ar putea fi comasate într-o singură structură.

De altfel, potrivit surselor Edupedu.ro, premierul Orban ar avea în plan desființarea ARACIP.

„Nu știu de ce trebuie să fie și ARACIP, și ARACIS, de ce să nu fie o singură structură? Trebuie văzut exact cu ce se ocupă și ARACIS, și ARACIP. Adică, bun, numărăm suprafețe, volume, număr de scaune, de mese, dar trebuie să facem și o evaluare calitativă a capacității unei instituții de învățământ de a furniza servicii de educație”, declara în urmă cu un an Ludovic Orban.

Foto: gov.ro

Articolul Ministrul Educației anunță revizuirea tuturor hârtiilor și procedurilor cerute de ARACIP în școli: Degeaba am inițiat debirocratizarea, dacă activitatea unităților de învățământ e blocată de niște decizii și cutume ale Agenției de asigurare a calității în învățământul preuniversitar apare prima dată în Edupedu.

Close