Ministrul Educației anunță că Premierul i-a cerut să găsească soluții pentru extinderea semnificativă a asigurării unei mese în școală

Ministrul Educației anunță că Premierul i-a cerut să găsească soluții pentru extinderea semnificativă a asigurării unei mese în școală

Ministrului Educației i s-a cerut să extindă programul pilot masă caldă în școli, care în prezent se desfășoară în 150 de creșe, grădinișe și școli din țară, a spus la Realitatea Tv, Sorin Cîmpeanu.

În prezent, programul pilot “Masă caldă” se aplică în 150 de creșe, grădinițe și școli din țară, după ce Guvernul a alocat în februarie 66 de milioane de lei din fondul de rezervă. Acum, premierul și-ar dori să extindă și mai mult programul pilot, după spusele ministrul Educației.  

“Generalizarea unei mese în școală este un lucru necesar. Premierul Nicolae Ciuca ne-a cerut, mi-a cerut să găsesc soluții pentru extinderea semnificativă a asigurării unei mese în școală. Deci ăsta este un lucru important,” a spus ministrul Sorin Cîmpeanu.

Pentru semestrul trecut, Guvernul a aprobat o finanțare de 46,4 milioane de lei pentru acest program.

Până acum peste 68.000 de preșcolari și elevi ar trebui să beneficieze de acest program, potrivit Guvernului.

Informații de context

Potrivit unei analize Edupedu.ro din august 2021, implementarea programului s-a făcut în localități cu primari PNL. 54% dintre școlile care au fost incluse în acest program-pilot sunt în localități în care primarii sunt de la PNL, în timp ce 31% sunt școli din localități conduse de primari ai Partidului Social Democrat. Cei de la UDMR și PMP au fiecare câte 6 școli în localități conduse de primarii lor. USR-PLUS are doar 2 școli în două localități în care edilii reprezintă acest partid.

Reamintim că Programul Masa caldă în şcoli a fost înfiinţat în perioada Guvernului Cioloş, în 2016, acesta fiind pilotat pe 50 de şcoli. Următorul Guvern, Grindeanu, a decis continuarea programului pilot tot în 50 de şcoli, după care a urmat o decizie similară şi a Guvernului Dăncilă. Acesta din urmă a adoptat şi publicat în Monitorul Oficial cu întârziere de un semestru normele de aplicare, astfel că în multe şcoli autoritățile locale, responsabile de aplicarea programului, nu au derulat procedurile de implementare, după cum Edupedu.ro a scris la acea vreme.

Articolul Ministrul Educației anunță că Premierul i-a cerut să găsească soluții pentru extinderea semnificativă a asigurării unei mese în școală apare prima dată în Edupedu.ro.

Close