Ministrul Educației: 67 de milioane de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență, destinați susținerii investițiilor în liceele agricole

Ministrul Educației: 67 de milioane de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență, destinați susținerii investițiilor în liceele agricole

În Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă 67 de milioane de euro sunt destinaţi susţinerii investiţiilor în liceele agricole, a declarat, vineri, ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, citat de Agerpres.

Ministrul Cîmpeanu, la o conferință DC News Group pe tema “Responsabilității sociale a universităților din România”:

  • “În Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă avem 67 de milioane de euro, la momentul ăsta, destinaţi susţinerii investiţiilor în liceele agricole. Întotdeauna ştim că a fost o discrepanţă majoră între nivelul de dezvoltare al universităţilor de ştiinţe agricole şi nivelul liceelor agricole, de la un capăt la altul. Întotdeauna a fost o reticenţă, trebuie să recunoaştem fără ipocrizie, în a se implica în parteneriate cu liceele, din cauza acestei diferenţe de dezvoltare. Practic, ideea ar fi ca fiecare universitate să adopte unul-două licee din aria geografică pe care o acoperă şi cred că, odată cu această finanţare generoasă pentru liceele agricole, o parte din problemă este rezolvată, pentru ca va exista mai mult apetit din partea universităţilor să se implice în parteneriate, ştiind că nu trebuie să susţină ele singure dezvoltarea acestor licee”.

Ministrul Educației a răspuns astfel întrebat dacă există la minister un program special dedicat liceelor de specialitate, în speța celor agricole. 

Foto: gov.ro

Articolul Ministrul Educației: 67 de milioane de euro din Planul Național de Redresare și Reziliență, destinați susținerii investițiilor în liceele agricole apare prima dată în Edupedu.ro.

Close