Ministerul Sănătății achiziționează 3 milioane de doze de vaccin antigripal. Când vor ajunge la cabinetele medicale

Ministerul Sănătății achiziționează 3 milioane de doze de vaccin antigripal. Când vor ajunge la cabinetele medicale

Trei milioane de doze de vaccin antigripal vor ajunge la cabinetele medicilor de familie anul acesta, cu un milion mai multe decât anul trecut. Prima tranșă, de 330.000 de vaccinuri, va ajunge după data de 15 septembrie, a declarat pentru Edupedu.ro directorul de comunicare al Ministerului Sănătății, Oana Grigore.

Medicii de familie îi sfătuiesc pe părinți să își vaccineze copiii cât mai repede posibil pentru a le oferi imunitate măcar împotriva virusului gripal, ale cărui simptome seamănă cu cele ale coronavirusului.

„Anul acesta vom fi confruntați cu o combinație de virusuri. Pe lângă coronavirus, vom avea și virusul gripal, așa că este important să ne protejăm măcar de gripa de sezon. Cu toții ar trebui să ne vaccinăm, excepție fac bebelușii mai mici de 6 luni și persoanele care au alergie severă la ouă cu posibilitate de șoc anafilactic. Având în vedere că simptomele de coronavirus sunt similare cu cele ale gripei sezoniere, dacă eu ca medic am la cabinet o persoană cu aceste simptome, dar care a făcut vaccinul gripal, atunci știu să elimin gripa și să testez de coronavirus”, a explicat Alexiu.

De asemenea, medicul de familie Valeria Herdea îi sfătuiește pe părinți să își vaccineze copiii și cu vaccinul pneumococic, care oferă o protecție în plus plămânilor. Acesta se face la două, patru și 11 luni. De asemenea, din schema de vaccinare nu trebuie sărit peste vaccinul tetravalent.

Foto: Pexels.com

Articolul Ministerul Sănătății achiziționează 3 milioane de doze de vaccin antigripal. Când vor ajunge la cabinetele medicale apare prima dată în Edupedu.

Close