Ministerul Educației nu va publica un al șaptelea set de teste de antrenament / Ultimele teste de antrenament pentru Evaluarea Națională 2022 au fost publicate săptămâna trecută

Ministerul Educației nu va publica un al șaptelea set de teste de antrenament / Ultimele teste de antrenament pentru Evaluarea Națională 2022 au fost publicate săptămâna trecută

Ce s-a intamplat când o școală a făcut temele pentru acasăCe s-a intamplat când o școală a făcut temele pentru acasă

Ministerului Educației nu va publica astăzi setul al șaptelea de teste de antrenament pentru Evaluarea Națională 2022, care ar fi urmat celor publicate deja, deoarece ultimele au fost publicate săptămâna trecută, după cum au precizat pentru Edupedu.ro reprezentanții Ministerului Educației. În 2021 au fost 15 teste de antrenament publicate pentru Evaluarea Națională de la clasa a VIII-a, iar în 2020 au fost 8.

Amintim că ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a anunțat în luna aprilie că primele teste de antrenament vor fi publicate începând cu ziua de luni, 18 aprilie 2022, și vor continua să apară în fiecare zi de luni.

Subiectele au fost calibrate pe rezultatele de la simulările examenelor, care au avut loc la începutul lunii aprilie, potrivit ministrului Educației.

Edupedu.ro a scris că 172.822 de elevi termină clasa a VIII-a anul acesta școlar, în 2022. Aceștia sunt automat înscriși la Evaluarea Națională. Cifra reiese din datele publicate de Ministerul Educației la simularea Evaluării Naționale, în luna aprilie.

Iată cele 6 seturi de teste de antrenament pentru Evaluarea Națională 2022:
Calendar Evaluare Națională pentru elevii de clasa a VIII-a
 • 30 mai – 3 iunie 2022: Înscrierea la evaluarea națională
 • 3 iunie 2022: Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
 • 14 iunie 2022 Limba și literatura română — probă scrisă
 • 16 iunie 2022 Matematica — probă scrisă
 • 17 iunie 2022 Limba și literatura maternă — probă scrisă
 • 23 iunie 2022 (până la ora 14,00): Afișarea rezultatelor înaintea contestațiilor
 • 23 iunie 2022 (ora 16:00 – ora 19:00): Depunerea contestațiilor
 • 24 iunie 2022 (ora 8:00 – ora 12:00): Depunerea contestațiilor
 • 24 iunie – 29 iunie 2022: Soluționarea contestațiilor
 • 30 iunie 2022: Afișarea rezultatelor finale după soluționarea contestațiilor
Citește și:
Aproape 173 de mii de elevi ai claselor a VIII-a termină școala vineri, 3 iunie / Evaluarea Națională are loc în 14 – 17 iunie, iar admiterea la liceu începe o lună mai târziu
Evaluarea Națională 2022. Recomandările pentru elevii de clasa a VIII-a, la Limba română, de la instituția care face subiectele de examen: Nu sunt obligatorii conectorii de tipul „în primul rând”, „în al doilea rând” pentru textul de opinie. Nu vor fi punctate truismele și clișeele lingvistice

Foto: © Xalanx | Dreamstime.com / Dreamstime.com sprijină educaţia din România şi, în contextul pandemiei Covid-19, oferă gratuit imagini stock prin care Edupedu.ro îşi poate ilustra articolele cât mai relevant posibil.

Articolul Ministerul Educației nu va publica un al șaptelea set de teste de antrenament / Ultimele teste de antrenament pentru Evaluarea Națională 2022 au fost publicate săptămâna trecută apare prima dată în Edupedu.ro.

Close